İşkur Profili Nasıl Oluşturulur?

Hiç işe girmemiş vatandaşların ve işinden çeşitli sebeplerle ayrılanların branşlarına göre iş bulabildiği devletin bir kurumu olan İşkur, bünyesinde işkur profili oluşturma işlemini yapan binlerce vatandaşa iş bulma hizmetini sağlamaktadır. İnsanların aynı bir sosyal medya platformunda olduğu gibi hesap bilgileri ile giriş yapıp okuduğu okulu, daha önce çalıştığı işi ve çalışmak istediği pozisyonu gibi bilgileri girdiği ve bu bilgileri belli zaman aralıkları ile güncelleyerek İşkur profili aktif etme işlemini tamamlamış olur.

Ayrıca İşkur, vatandaşları için profesyonel danışmanlar atar. Bu danışmanlar çalışanlara en uygun iş ilanlarını gösterir.

Devletin halkın refah derecesi ile en içli dışlı olan kurumlarından biri İşkur, halka iş imkanı sunarak halkın refah seviyesinin daha çok artmasına fayda sağlar. Dolayısı ile işçi arayan iş veren ve iş arayan çalışan İşkur çatısı altında toplanarak birbirleri ile birleşir ve iş ihtiyaçlarını gidermiş olurlar.

Çalışan için İşkur Profili Nasıl Oluşturulur?

Günümüzde işsiz kalan bireylerin en çok sorduğu sorulardan biri olan ‘ işkur profili nasıl oluşur ‘ sorusu hiç endişeye yer verilmeyecek bir soru niteliği taşımaktadır. Çalışmak isteyen birey öncelikle İşkur’un resmi internet sayfasına girmeli veya bir İşkur şubesine uğramalıdır. İşkur’a girdikten sonra bireyin yapması gereken işlemler şöyle sıralanır:

 • Siteye giriş yaptıktan sonra çıkan sayfada sol tarafta bulunan ‘ İnternet Şubesi ‘ alanına basılması gerekir
 • ‘ İnternet Şubesi ‘ alanına basıldıktan sonra siteme tüm giriş seçenekleri ortaya çıkar. Bu seçeneklerden istenilen seçeneğin seçilebildiği gibi kullanıcıların giriş yaparken en çok tercih ettiği giriş yöntemi olan e-Devlet ile giriş seçeneği de ekranda belirir. Kullanıcı e-Devlet sekmesini seçerek gerekli bilgileri yazdıktan sonra sisteme giriş yapılabilir.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra birey sayfanın yine sol tarafında bulunan ‘ İş Arayan ‘ sekmesine basıp oradan da ‘ Üye Ol ‘ seçeneğine gidilir.
 • ‘ Üye Ol ‘ seçeneğine basıldıktan sonra kullanıcı karşısına çıkan sayfada istenen tüm bilgileri girmek ve kayıt olması gerekmesinin yanında sayfanın sonunda yer alan ‘ Üyelik Sözleşmesi ‘ kısmını okuyup onaylamak zorundadır.
 • Daha sonra kimlik bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde istenilen kısımlara girilir.

Kimlik bilgileri girildikten sonra işçi için İşkur profili oluşturma işlemi başarı ile tamamlanmış olmaktadır. Sistemin kolay kullanılır olması ve isteyen herkese açık olmasının yanında internet hizmetine ulaşamayan insanların da sisteme ulaşabilmeleri için en yakın bir İşkur şubesine gitmesi ve İşkur profilini oluşturması gerekmektedir.

İşveren için İşkur Profili Nasıl Oluşturulur?

Kaliteli ve işinde verim gösteren işçilere ihtiyacı olan işverenlerin bir İşkur profili oluşturma işlemini yapması lazımdır. Bu unsurdan haberi olan işletme sahiplerinin akıllarındaki en temel sorulardan biri olan ‘ işkur profil kaydı nasıl oluşturulur ‘ sorusunun cevabı niteliğindeki adımlar şöyle sıralanabilmektedir:

 • İşverenler de aynı iş isteyenler gibi öncelikle, İşkur’un web sitesine girmeli yada bir İşkur şubesine gitmelidir.
 • İşkur şubesine giden işverenlerin her isteği ile İşkur şubesinde çalışan kişilerin ilgileneceği için İşkur şubesine giden vatandaşların yapması gereken ve sona kalan tek şey İşkur çalışanına durumunu ve isteğini izah etmek ve İşkur çalışanının sorduğu sorulara ve istediği bilgilere doğru cevap vermektir. Ancak web site üzerinden işveren için işkur profili oluşturma işlemini yapmak isteyen bireylerin yapması gerek birkaç iş daha vardır.
 • İşkur’un web sitesine girme işlemini gerçekleştiren birey sitenin sağ üst köşesinde olan ‘ Üye Ol ‘ butonuna basmalıdır.
 • ‘ Üye Ol ‘ sekmesine basıldıktan sonra ekranda çıkan ‘ İşkur kayıt sayfanın genel koşulları ‘ kısmını iyice okuyup kabul etmesi gerekmektedir.
 • Kabul işlemi sonrası işverenden istenen, Sosyal Güvenlik Kurumu numarası,faaliyet alanları, şirket kuruluş tarihi, yasal bilgiler, adres, vergi numara bilgileri, ve iletişim bilgilerinin eksiksiz ve doğru bir şekilde siteye girilmesi gerekmektedir.

Bu işlemin ardından işkur profili oluşturma işlemi başarı ile sona ermiştir. Bu işlem sonrasında İşkur tarafından işverene istenilen işin branşına uygun ve işinde başarı gösterebilecek bireyleri işverene yönlendirecektir.

İşveren ve iş isteyen bireylerin kolayca yapabildikleri işkur profili oluşturma hizmeti sayesinde binlerce evin gelir kaynağı olmuş ve binlerce işletmenin işçi problemini ortadan kaldırmıştır.

İşkur Profili Nasıl Güncellenir?

İş isteyen bireyler için yeni iş ilanlarını görebilme imkanını sağlamak ancak İşkur profili oluşturulduktan sonra bu profilin güncellenmesi ile gerçekleşmektedir. Bu işlem ‘ işkur profili nasıl aktif olur ‘ adı ile de bilinmektedir. İşkur kullanıcılarına yeni iş imkanı sunan profil güncelleme işlemi çok pratik ve kolay bir yoldur. Bu yolun adımları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İlk olarak İşkur’un resmi internet sitesine girilerek sitede yer alan ‘ Kayıt Olma ‘ bölgesine basılmalıdır.
 • Bu işlemden sonra sayfanın en üstünde bulunan kutu alanına verilen doğrulama kodu girilmesi gerekmektedir.
 • Sonra siteden istenilen kimlik bilgilerini ve diğer bilgileri dosdoğru bir biçimde kullanıcı tarafından bilgilerin istenildiği kısımlara yazılmalıdır.

Gerekli bilgilerin güncellenmesi işleminden sonra profil güncelleme işlemi başarı ile tamamlanmış olmaktadır. Bu işlem bireye daha fazla iş imkanı sunduğu gibi bu işlemi yapan işverenlere de daha çok işçi talep edebilmektedir.

İşkur İş Arayan Kayıt Belgesi

İş arayan bireylerin kendi profillerini oluşturduktan sonra İş Kayıt Belgesi’ni de doldurmaları gerekmektedir. Bu kayıt işlemini tamamlamak için İşkur şubesine bizzat başvurmak gerekir. Tüm süreci hatasız bir şekilde tamamlamak için İşkur şubesine gitmek önemlidir. Ancak, şubeye gidemeyen vatandaşlar İşkur’un resmi internet adresinden başvurabilirler. İşkur analiz süreci tamamlandıktan sonra İşkur Merkezi’nden İş Arayan Kayıt Belgesi alınabilir.

İşkur merkezine gidemeyen vatandaşlar sistemden belge yazdırmak için elektronik imza kullanabilirler. İş başvurusu sertifikası aldıktan sonra İşkur, vatandaşlara uygun iş ilanlarını kısa mesaj şeklinde gönderecektir. Ayrıca, bilgi e-posta veya telefon yoluyla sağlanır. İşçiler görüşmeleri kabul edebilir ve uygun gördükleri şekilde çalışmaya başlayabilirler.

İşkur İşveren Kayıt Belgesi

İşkur’dan işçi alım başvurusu yapmak için profil oluşturma işleminin ardından işletme sahibinin işçi aradığına dair bir belge olan ‘ İşveren Kayıt Belgesi ‘ belgesini alması zorunludur. Bu belge yurt içinde iş arayan bireylere rehber özelliği taşıdığı gibi bu belge sayesinde yurtdışında çalışan Türk vatandaşları da İşkur aracılığıyla Türk şirketleriyle işbirliği yapma fırsatı bulabilmektedir. İşletme sahibinin aradığı çalışma pozisyonuna en uygun kişiler İşkur tarafından işletme sahibine yönlendirilirken tüm iş arayanlar da kendilerinden istenilen gerekli bilgileri sisteme girdikten sonra yurtiçinde ve yurtdışında iş ilanlarına erişebilirler.

İşkur Kayıt Belgesi Almanın Şartları

İş arayanların iş bulmak için işverenlerin ise doğru pozisyonda işçi bulabilmeleri için gerekli olan ‘ İşkur Kayıt Belgesi ‘ almanın başlıca şartları vardır. Bu şartlar şöyle sıralanır:

 • Başvuru yapan bireyler T.C. vatandaşı olmalı ve en az 14 yaşını doldurmuş olması lazımdır.
 • Erişkin vatandaşların askerlik problemi olmaması gerekmektedir.
 • Bir iş meziyeti bulunmayan vatandaşlar İşkur tarafından sağlanan ‘ Meslek Edinme Kursları ‘ hizmetine gitmesi gerekmektedir.
 • İşkur üzerinden iş arayan bireyin İşkur tarafından sağlanan ‘ İş Arayan Kayıt Belgesi ‘ sahibi olması zorunludur.

Bu şartlar dahilinde her birey İşkur’un iş havuzundan kendine bir iş edinebildiği gibi her işverende kendine işçi seçebilir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş