İhya veya Borçlanma Başvurusu Yapan Memur Emeklilik İçin 6 Ay Beklemek Zorunda mı ?

Emekli olmak isteyenler için önemli bir husus hizmet borçlanması veya hizmet ihyası başvurusudur. Bu başvuru 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu kapsamında yapılacaksa, emeklilik başvuru tarihinden en az 6 ay önce yapılmalıdır. Bu başvuruların 6 aylık sürenin dolmadan emeklilik başvurusu yapılması durumunda geçersiz sayılacağı unutulmamalıdır.

Ancak bu 6 aylık süre şartı, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu kapsamında hizmet borçlanması veya hizmet ihyası başvurusu yapacak olan ve yine 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu kapsamında emekli olacak kişiler için geçerlidir. Örneğin 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında yapılacak askerlik borçlanması için böyle bir şart aranmaz.

Hizmet borçlanması ve hizmet ihyası konularında daha detaylı bilgiye Hizmet Borçlanması Rehberi – Borçlanma Yapılabilecek Süreler ve Borçlanma Şartları başlıklı yazıda yer alan bilgilerden ulaşabilirsiniz.

2020/22 sayılı ve “4-1-(c) Kapsamındaki Sigortalıların Tescil ve Hizmet, Emeklilik ve Ödeme İşlemleri” konulu SGK Genelgesinde de hizmet borçlanması ve hizmet ihyası başvurularının emeklilik başvuru tarihinden en az 6 ay önce yapılması şartının açıklamalarına yer verilmiştir.

Borçlanma ve ihyaya ilişkin olarak, Kanun uyarınca borçlanma hakkı bulunanlar bu Kanun kapsamında sigortalı sayıldıkları süre içinde her zaman borçlanma isteğinde bulunabilirler. Borçlanma isteği ile ilgili tarih hesaplamaları da detaylı olarak açıklanmıştır.

Hemen emeklilik başvurusu yapmadan önce bu şartları hatırlayarak başvuruların mutlaka bu şartlara uygun olarak yapılması gerekmektedir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş