IBAN Numarası Nedir? IBAN Kaç Hanelidir? Nerede Yazar?

IBAN Nedir, Kaç Hanelidir ve Nerede Yazar?

Bankalarla ilgili kavramları anlamak her zaman kolay olmamıştır. Ancak, IBAN numarası gibi önemli bir kavramı anlamak birçok kişi için oldukça faydalı olacaktır.

IBAN, Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak da bilinen bir kod dizisidir ve para transferlerinde işlemlerin hatasız, hızlı ve güvenilir olarak tamamlanmasına olanak sağlar. Avrupa Bankacılık Standartları Komitesi tarafından belirlenmiş bir standart olan IBAN numarası, önce Avrupa ülkelerinde, sonrasında da diğer ülkelerde kullanılmaya başlanmıştır.

IBAN numarası, her ülkenin kendi kriterlerine göre değişik uzunlukta belirleyebileceği bir standart hesap numarasıdır. Ülkemizde kullanılan IBAN numarası 26 karakter uzunluğunda olup, en sonunda Türk Lirası için TR kodu yer almaktadır. Örneğin, bir Ziraat Bankası hesabının IBAN numarası TR01 0023 1034 0000 5678 9000 01 şeklindedir.

IBAN numarasının Çözümlenmesi Nasıl Yapılır?

İlk iki hane ülkemizin uluslararası kodu olan TR’yi gösterir. Sonraki iki hane kontrol basamaklarıdır ve IBAN numarasının doğrulanması amacıyla oluşturulmuştur. Ardından gelen beş hane banka kodunu gösterir. Banka kodları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından verilmektedir. Banka kodu sonrasında gelen tek hane rezerv alan olarak belirlenmiş olup tüm hesaplar için sıfır olarak kabul edilmektedir. En sondaki on altı hane ise hesap numarasını gösterir.

IBAN Numarası Nasıl Kullanılır?

IBAN numarası, para transfer işlemlerinde kullanması zorunlu bir bilgidir. Gerek bir banka şubesinden para yatırma gerekse internet bankacılığı üzerinden para transfer işlemi yapılırken IBAN numarası kullanılması gerekmektedir. Eğer IBAN numarasını temin edemiyorsanız hesap numarası ile işleme devam etmek isteğinize dair beyanı onaylayarak, transferi gerçekleştirebilirsiniz. Mobil bankacılık üzerinden IBAN numarası ile para gönderme işlemi yaparken, işlem yapacağınız bankaya göre değişmekle birlikte, gelen ekranda IBAN numarası ve alıcının adı ve soyadı bilgilerini yazarak işleme devam edebilirsiniz.

IBAN Numarasının Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

IBAN numarasının sahibi hakkında bilgi sahibi olmak için IBAN numarasının ait olduğu bankadan bilgi almak gerekmektedir. Hesap sahibi için bir IBAN numarası öğrenme işlemi için, internet bankacılığı da kullanıyorsanız işiniz daha kolay olacaktır. Hesap açılışı sırasında bankanın müşteriye ibraz etmekle yükümlü olduğu hesap cüzdanının üzerinde hem hesap numarası hem de IBAN numarası yer almaktadır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş