HGS Olmadan Geçiş Yaptığımda Ne Olur? Cezası Ne Kadar?

HGS Olmadan Geçiş Yaptığımda Ne Olur? Cezası Ne Kadar?

Köprü ve otoyollardaki yoğunluğu azaltmak amacıyla hızlı geçiş sistemi (HGS) devreye alındı. HGS etiketi araca takıldığında, gişelerde durmadan geçiş yapılabiliyor ve ücret araç sahibinin hesabından otomatik olarak düşüyor. Ancak, HGS etiketi olmayan ya da yeterli bakiyesi olmayan sürücüler bazı hususlara dikkat etmelidir.

Eğer HGS ya da OGS aboneliği yoksa, geçiş ihlali yapılan plakanın aboneliği başlatılmalı. Aboneliğin 15 gün içerisinde başlatılması durumunda herhangi bir yaptırım uygulanmaz. HGS aboneliği olmadan gişelerden geçiş yapan sürücülerden sadece geçiş ücreti alınır. HGS aboneliği olan ama etiket takılı olmayan bir sürücü ise doğrudan yaptırımla karşı karşıya kalmaz. HGS hesabındaki bakiyeden geçiş ücreti kadar tutar düşürülür. Eğer belirlenen süre içerisinde bakiye yüklenmezse, ceza uygulanır.

HGS bakiyesi yükleme yöntemlerini öğrenmek için HGS Bakiye Sorgulama ve Yükleme İşlemi Nereden Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz. Söz konusu durumlarla karşılaşmamak için HGS etiketi takmanızda fayda vardır. HGSsiz otobandan geçmek isteyenlerin ise, 15 gün içerisinde bir abonelik başlatması ve yaptığı geçiş ücretini ödeyecek kadar bakiye yüklemesi gerekiyor. Böylece, herhangi bir ceza ödemek durumunda kalmadan yükledikleri bakiyeler üzerinden geçiş ücretlerini temin edebilirler.

HGS olmadan ya da yeterli bakiye olmadan yapılan geçişler için uygulanan ceza doğrudan vatandaşlardan talep edilmez. Her iki durumda da gerekli işlemler zamanında yapılmazsa, ceza uygulanır. HGS geçiş ücretleri, köprü ve otoyollara göre farklılık gösterir. Cezanın ne kadar olduğunu öğrenmek için internet üzerinden basit bir sorgulama yapmak yeterli olacaktır. HGS Geçiş İhlali İtiraz İşlemi Nereden Yapılır? ve HGS Kaçak Geçiş Sorgulaması Nasıl Yapılır? yazılarımızdan daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

HGS kaç gün içinde ödenir? 15 gün içinde ödeme yapılmalıdır. HGS bakiyesi yetersizse ne yapılmalıdır? 15 gün içinde geçiş ücreti yatırılmalıdır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş