Haftalık Çalışma Sürelerinin Kısaltılması Gündemde

Haftalık Çalışma Süreleri ve Fazla Mesailer

İş Kanunu’na göre haftalık çalışma süreleri belirlenmiştir. Haftalık 45 saatlik çalışma süresi aşmayacak şekilde çalışanlar, günlük en fazla 11 saat çalışabilirler. Fakat, fazla mesailer bu süreye dahil edilmez ve işçilere yıllık toplam 270 saatten fazla fazla mesai yaptırılamaz. Bunun nedeni, işçilerin dinlenmesinin ve ailelerine vakit ayırmasının sağlanmasıdır. Sürekli çalıştırılan işçiler, hem yıpranır hem de iş kazalarına sebebiyet verebilirler.

Maalesef, haftalık 45 saatlik azami çalışma süresine uymayan ve işçileri çok fazla çalıştıran birçok iş yeri vardır. Bu nedenle, uzun çalışma saatleri işçilerin en çok şikayet ettikleri konuların başında gelmektedir. Çalışanlar, özellikle zaman baskısı altında çalışmaktan şikayetçidirler.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat BİLGİN, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (İşçi Bayramı) vesilesiyle yapmış olduğu açıklamada, haftalık 45 saat olan çalışma sürelerinin kısaltılmasını ve günlük mesai süresinin 6 saate düşürülmesini gündeme getirmiştir. Çalışma ortamının değişmesiyle birlikte günlük mesai saatlerinin yeniden ele alınması gerektiğini ifade etmiştir. Türkiye’de tartışılması gereken ilk şeyin çalışma sürelerinin halen eski çağda talep edilen saatlere benzer olması olduğunu belirtmiştir. Teknolojideki devrimle birlikte işçilerin, emekçilerin ürettikleri değer, ürettikleri ürün ve hizmetler katlanarak artmıştır.

İngiltere’de 6 saat uygulamasına geçildiğini söyleyen Bakan Bilgin, 5 saat denemelerinin yapıldığını da belirtmiştir. Dünya çapında bu gibi uygulamalar yapılmaktadır ve Türkiye’nin de çalışma hayatını modernize ederek, emeğin verimliliğini artırarak yeniden düzenlemesi gerektiğini ifade etmiştir.

Sonuç olarak, haftalık çalışma sürelerine uyulması işçilerin sağlığı ve güvenliği açısından son derece önemlidir. İşyeri sahipleri, özellikle çalışma saatleri konusunda daha duyarlı olmalı ve işçilerin karşılaştığı sorunları çözmek için çaba göstermelidirler. Bunun sonucunda daha mutlu ve sağlıklı çalışanlar elde edilebilir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş