Gümrük Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Gümrük memurluğu, ülkemizde memur olmak isteyen binlerce kişinin hedefi haline gelmiştir. Gümrük memuru, deniz, hava ve kara sınırlarında yer alan gümrük kapılarında tüm eşyaların ve taşıtların giriş ve çıkış işlemlerini gerçekleştirir. Gümrük memurları, merkezde veya taşrada görev yapabilirler ve Dış ticaretle ilgili konularda tek imza yetkilisi gümrük memuru olarak tanımlanırlar.

Gümrük memuru olmak için, 657 Devlet Memurları Kanununda belirtilen şartları taşımak gereklidir. Kamu haklarından mahrum olmamak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Kamu Personeli Seçme Sınavında P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak gerekir. Ayrıca, en az dört yıllık eğitim veren Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, İktisat, İşletme fakültelerinden ya da en az dört yıllık eğitim veren yüksekokulların Gümrük İşletme bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Gümrük muhafaza memuru boy şartı erkeklerde en az 1.72 cm, bayanlarda en az 1.65 cm’dir. Gümrük memuru olabilme yaş sınırı ise genellikle 30 yaş olarak belirtilmektedir.

Gümrük memurları, çalışma saatleri görev yaptıkları bölgenin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Bazı bölgelerde sabah 8.00’de iş başı yaparlar ve akşam 17.00’de işi bırakırlar. Daha yoğun olan bölgelerde ise 24 saat çalışır, 24 saat dinlenirler. Görev yaptıkları yerin şartlarına göre, tayin olma durumları da bulunmaktadır.

Gümrük memuru maaşları ise hizmet yıllarına ve mezun oldukları okulun derecesine göre değişim göstermektedir. Medeni durumları, çocuk sayıları, eşlerinin çalışma durumları maaşlarını etkiler. Ortalama maaşları 13-23 bin TL arası değişmektedir.

Gümrük memurluğu mülakatında adaylar, birçok konuda sorular beklemektedir. Örneğin, Avrupa Birliği yayın organları nelerdir? Schengen Anlaşması nedir? D-8 nedir? Konşimento nedir? gibi sorular çıkmaktadır.

Siz de hukuk, siyasal bilgiler, iktisadi ve idari bilimler, iktisat ya da işletme alanlarında eğitim almışsanız ve gümrük memuru olmak isterseniz, yukarıda belirtilen şartları taşımalısınız. Gümrük memurluğu, ülkemizde hızlı bir şekilde gelişen bir sektör olduğu için, bu alanda çalışıp kariyer yapmak isteyenler için cazip bir seçenek sunmaktadır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş