GSS Kapsam Dışı Ne Demek?

GSS Kapsam Dışı Ne Demek?

GSS Kapsam Dışı ne demek sorusu, e-devletten sorgulama yapan ve sonuç olarak “GSS Kapsam Dışı” olarak görülenlerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Genel Sağlık Sigortası (GSS), tüm Türk vatandaşlarını kapsamayan bir sistemdir. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir kapsamda provizyon alamıyorsanız, sistemde kapsam dışı olarak görünürsünüz. Bu durumda yapmanız gerekenleri bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Tescil Kapsamı Kapsam Dışı Ne Demek?

SGK Müstehaklık sorgulama sayfasında provizyon sorgulaması yaptığınızda, GSS kapsamında olmadığınız anlamına gelen “GSS Kapsam Dışı” yazısıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gerekenler ise şunlardır:

1. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, GSS açtırmanız gerekiyor. GSS başvurusu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sitemizdeki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2. 5510 Sayılı Kanun’a göre GSS kapsamında olmayan sigortalılar arasında yer alıyorsanız, kapsam dışı yazısıyla karşılaşmanız da olasıdır. Kanunen genel sağlık sigortası kapsamında yer almayan sigortalılar şunlardır:

– Hükümlü ve tutuklular,
– Yabancı bir ülkeden sağlık yardımı alan kişiler,
– İkamet adresi Türkiye olmayanlar,
– Er, erbaşlar ve yedek subay okulu öğrencileri,
– Anayasa Mahkemesi üyeleri ve emeklileri ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler,
– Banka sandığı ve bazı odalarda çalışan kişiler,
– Dışişleri Bakanlığı’nda sözleşmeli çalışan ve bulunduğu ülkede ikamet izni olan kişiler.

Genel Sağlık Sigortası Kapsamı Dışında Kalanların Sağlık Hizmetleri Nasıl Sağlanır?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında kalan kişilerin sağlık hizmetlerinin karşılanma durumu sigortalılık niteliğine göre değişebilmektedir. Örneğin, tutuklu ve hükümlülerin sağlık giderleri Adalet Bakanlığı tarafından karşılanırken; Er, Erbaş ve Yedek Subay öğrencilerinin sağlık giderleri ise Türk Silahlı Kuvvetleri ve SGK tarafından karşılanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Kapsamına Alınmak Ne Demek?

Eğer herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa, 60g kapsamında tescil açılması anlamına gelir.

GSS Kapsamına Kimler Girer?

Türkiye’de ikamet eden ve sağlık sigortası olmayan herkes genel sağlık sigortası kapsamındadır.

Sonuç olarak, GSS kapsam dışı ne demek sorusu birçok kişinin kafasını karıştıran bir konudur. Bu içeriğimizde, kapsam dışının ne anlama geldiği ve konu hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Özellikle Türkiye’de yaşayan herkesin GSS açtırması gerektiğini de unutmamanızda fayda var.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş