GSS Borcu Emekli Olmaya Engel mi?

Genel sağlık sigortası (GSS) prim borcu olan vatandaşların en çok merak ettikleri konulardan biri emeklilikleri ile ilgilidir. GSS prim borcunuzun, emeklilik maaşı bağlanmasına engel olup olmadığına yönelik soruların cevabı, bulunulan kapsama göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır.

GSS prim borcu olanlar, SSK kapsamında emekli olacaklarsa, GSS borcu emekli olmalarına engel değildir. Fakat, GSS borcunuz, emekli maaşınızdan kesilir. 4/b yani bağkur ile diğer isteğe bağlı sigorta kollarından birinden emekli olunacaksa, GSS borcu emeklilik için engel olacaktır. Bu durumda, en geç emeklilik başvurusu yapılan tarih ayın sonuna kadar GSS borcu ödenmelidir. Ödenmezse, emekli maaşı bağlanmaz.

GSS borcu olanların muayene olabilmesi bazı durumlarda mümkün olmayabilir. GSS borcu 2 aydan fazla olan sigortalılar, normal şartlarda muayene olamamaktadırlar. Ancak, devlet dönem dönem hastanelerde, prim borcu olsa bile ücretsiz sağlık hakkı verebilmektedir.

Emekli olmadan önce borcunuz yokken sonradan çıkan tescil kayıtları için tahakkuk eden GSS prim borçları da emekli maaşından kesilir. Emekliyken GSS borcunuz varsa, borç silinmeyecek fakat herhangi bir zorunlu sigortadan aynı anda devam etmediği takdirde, emekliliğin ardından GSS iptal edilebilir ve borçlar silinebilir.

2022/Aralık ayı ve öncesi genel sağlık sigortası prim borçları, 7440 sayılı yasa kapsamında otomatik olarak yapılandırıldı. Bu düzenleme kapsamında, 2022/Aralık ayı ve öncesi genel sağlık sigortası prim borçlarına ait gecikme zamları ve cezaları silindi. Başvuru şartı aranmadan sadece ana para tutarları, 31 Temmuz 2023 tarihine kadar GSS anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenebilir.

Son olarak, GSS prim borcu olanların emekli olup olamayacaklarına dair cevapların kapsama göre değişkenlik gösterdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, borcunuzun detaylı incelemesi yaparak, ödemelerinizi zamanında yapmaya özen göstermelisiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi