GSS Borcu Affı İçin Nereye Başvurmalıyım 2023

Genel sağlık sigortası prim borcu olanlar, son birkaç aydır GSS borcu affı için nereye başvurmalıyım sorusunu sıklıkla soruyorlar. 7440 Sayılı Yasa ile GSS prim borçları yeniden yapılandırılmıştır ve bu yasa kapsamında en çok merak edilen konulardan biri GSS prim borcu affıdır. Bu makalemizde, GSS borcu affı hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizinle paylaşıyoruz.

GSS borcu affı, 7440 Sayılı Yasa kapsamında yer almaktadır. Yasa, 12 Mart 2023 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yasa çerçevesinde, GSS prim borçları yeniden yapılandırılmaktadır.

Yasa kapsamında, 2022/Aralık ayı ve öncesi GSS prim borçlarının gecikme zamları ve faizleri silinmektedir. Yeniden yapılandırma için başvuru şartı aranmamaktadır ve borçlar otomatik olarak yapılandırılmaktadır. Ana para tutarları 31.08.2023 tarihine kadar ödenebilmektedir. Bu tarihe kadar borcunuzun sadece ana parasını ödeyerek tüm borçtan kurtulabilirsiniz.

Eğer daha önce gelir testi başvurusu yapmadıysanız ve 31 Temmuz 2023 tarihine kadar gelir testine başvurursanız, gelir testi sonucunuz 60/C-1 yani yeşil kart çıkarsa, tescil güncellenerek tüm borçlarınız silinebilir. Gelir testi başvurusunu nasıl yapabileceğiniz hakkında detaylı bilgiye internet sitemizden erişebilirsiniz.

GSS borcu sildirme düzenlemesi kapsamında 7440 sayılı yasa ile borçların faizi silinmektedir. Başvuru şartı aranmamaktadır ve borçlar otomatik olarak yapılandırılmaktadır. E-devlet üzerinden yapacağınız sorgulama ile yapılandırılan ve tahsilinden vazgeçilen borç tutarlarına ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak, GSS borcu affı için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. Yasa kapsamında borçlar otomatik olarak yapılandırılmaktadır. 2022/Aralık ayı ve öncesi GSS prim borçlarının gecikme zamları ve faizleri silinerek borçlar yeniden yapılandırılmaktadır. 31.08.2023 tarihine kadar borcunuzun sadece ana parasını ödeyerek tüm borçtan kurtulabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş