Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları Hangi Hallerde Silinir ?

GSS Borçları Silinmiyor

Son zamanlarda yazılı ve görsel basında, sosyal medya platformlarında GSS borçları silineceği haberleri yayılmaya başladı. Ancak, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtmek gerekir. Yapılan açıklamaların, Devlet hastanelerindeki borçların silineceği yönünde olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal Güvenlik Kurumu, re’sen GSS kapsamına alınan kişilerin prim borçlarını tahakkuk ediyor. Ancak, bu durumun düzeltilmesi halinde borçlar da silinebiliyor. Örneğin, adına prim borcu çıkan öğrenci, eğer bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamında sağlık yardımı alma hakkına sahipse öğrencilik dönemine ait borçlar silinebiliyor.

Aynı şekilde, adına prim borcu çıkan boşanmış veya bekar bir kadın, anne veya babası üzerinden sağlık yardımı alma hakkına sahipse bu kişinin prim borçları silinebiliyor. Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir.

Re’sen GSS kapsamına alınan kişi, gelir testine başvurması gerektiğine dair yazı aldığı takdirde, bir ay içinde gelir testine başvurursa ve kişi başına düşen aylık gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az ise prim borcu silinebiliyor.

Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in “Re’sen tescil ve gelir tespiti başvurusu” başlıklı 4 üncü maddesi birinci fıkrasında belirtilen hükümlere göre, kişilere gelir testi bildirimi gönderilmesi gerekmektedir. Eğer bu bildirim yapılmazsa re’sen GSS kapsamına alınan kişinin tescil tarihi değiştirilerek borçları silinebilmektedir.

Özetle, GSS borçları silinmiyor ancak yapılacak bazı düzeltmeler sonrası borçlar silinebiliyor. Detaylı bilgi için “Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılanlar Ne Yapmalı?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş