Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır? – GSS Başvurusu Nereden Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası, sağlık güvencesi olmayan herkesin temel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi amacıyla Türkiye’de uygulanan bir sigorta sistemidir. GSS başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle gelir testi başvurusu da yapması gerekmektedir. Gelir testi, kişilerin hane içi gelirinin belirlenmesi ve ödenecek primlerin hesaplanması için yapılan bir süreçtir. GSS başvurusu ve gelir testi için gerekli belgeler ise şunlardır:

– Bağlı olduğunuz ilçe kaymakamlığından alınan GSS başvuru formu
– Güncel ikametgah belgesi (muhtar, e-devlet sistemi veya Nüfus Müdürlükleri tarafından temin edilebilir)
– Kimlik fotokopisi

Eğer ikametgah adresiniz farklı bir yerde gözüküyorsa, Nüfus Müdürlüğü’nde kaydınızı güncellemeniz gerekmektedir. Başvuru ve gelir testi işlemleri tamamlandıktan sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başvurunuz onaylandıktan sonra Genel Sağlık Sigortası hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Genel Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

GSS kaydınızı sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranız ve kişiye özel şifrenizle sisteme giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Sorgulama sayfasına erişebilirsiniz. Bu sayfada GSS mevcut durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası başvurusu için e-devlet sistemi üzerinden başvurunuzu takip etmeniz gerekmektedir. Başvurunuz incelendikten sonra ödenecek prim tutarı belirlenecektir. Başvurunuzun sonucunu e-devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

Bu şekilde Genel Sağlık Sigortası başvurusu nasıl yapılır ve kayıt sorgulaması nasıl yapılır konularını ele aldık. Sağlık güvencesi için GSS’ye başvurmayı unutmayın!

Kaynak: https://www.edevlet.net/genel-saglik-sigortasi-basvurusu/(https://www.edevlet.net/genel-saglik-sigortasi-basvurusu-nasil-yapilir)

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş