Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış Ne Demek?

SGK DYS Evrak Takip sistemi üzerinden sorgulama yapanların sık karşılaştığı sonuçlardan biri, “Gelen Evrak Dosyasına kaldırılmış” açıklamasıdır. Yapılan başvurularda ilk işlem evrak kayıt işlemidir ve emeklilik başvurusu gibi işlemlerde evrakın kayda alınması bu sürecin ilk adımını oluşturur. Okurlarımın benimle sıkça paylaştığı “SGK gelen evrak kayıtlı Ne Demek?” sorusunun cevabını bu içeriğimde detaylarıyla vermek istiyorum.

SGK Evrak Takip sisteminde “DYS gelen evrak dosyasına kaldırılmış” olarak görüntülenen evrak, işlem yapılmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına geçmiş demektir. Ancak bu kayda alınma işlemi, evrakın işleminin tamamlandığı anlamına gelmez. Evrak kayda alındıktan sonra dosya çekilir, emeklilik talebiniz varsa dosya incelenir, hizmetler birleştirilir ve tüm şartlar bağlanıyorsa emekli maaşı bağlanır.

Özellikle emeklilik başvuruları için sık sorulan bir diğer soru ise şudur: “Evrak takibini evrak takip sistemi üzerinden yapabilir miyim?” Maalesef hayır. Emeklilik takibi için E-devlet üzerinden SSK için 4/a Aylık Bilgisi, Bağkur için ise 4/b aylık bilgisi menülerinden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama yaptığınızda tahsis numaranız ve aylık başlangıç tarihiniz görünüyorsa işlem tamamlanmış anlamına gelir.

“Gelen evrak dosyasına kaldırılmış” açıklamasına ilişkin bir diğer detay ise şudur: her il Müdürlüğü’nde farklı emeklilik servisleri vardır ve evrak takip sisteminde “Emeklilik 2 servisi gelen evrak dosyasına kaldırılmış” gibi bir açıklama görüyorsanız evrakınız emeklilik servisinde işlem yapılmak üzere bekliyordur.

Bir diğer sık karşılaşılan durum ise “Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış tahsis talep” açıklamasıdır. Tahsis talebi, emeklilik talebi anlamına gelir ve evrakın emekli maaşı bağlanmak üzere emeklilik servisinde olduğunu belirtir.

Son olarak, evrak takip sisteminde “Gelen evrak otomatik dosyaya kaldırıldı” açıklaması da sık karşılaşılan bir durumdur. Bazı evraklar işlem yapılmadığından bu şekilde otomatik olarak dosyaya kaldırılır, bu durumda evrakınızın işlemi tamamlanmak üzere kayda alındığı anlamına gelir.

Başvuruların sonuçlanma süresi başvurduğunuz işleme ve başvurduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna göre değişir. Emeklilik başvurusu yaptıysanız ilk kayıttan sonra ortalama 1-1,5 ay içerisinde tüm emeklilik süreci tamamlanmış olur ve gelen evrakın kayda alındığı tarihi takip eden ay başından itibaren emekli maaşınız bağlanabilir.

Son olarak, “EYT gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek?” sorusuna cevap vermek gerekirse, emeklilikte yaşa takılanlar kapsamında yapılan emeklilik başvurularında SGK kayıtlarında evrakınız “gelen evrak kayda alınmış” olarak görünür ve bu süreçten sonra aylık bağlama sürecine geçilir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş