EYT Emeklileri Bayram İkramiyesi Alabilecek mi ?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı bekleyişi sürerken, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayımlanan kanuna göre 5510 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara bayram ikramiyeleri verileceği belirtilmiştir. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda alınacak ikramiyeler, bayramın içinde bulunduğu ayda gelir ve aylık alma şartıyla 1.100 TL tutarında olacak.

2023 yılı için Ramazan Bayramı 21 Nisan’da başlayacakken, Kurban Bayramı ise 28 Haziran’da başlayacak. Kanun hükmüne göre, Nisan ayında SGK’dan gelir-aylık alanlara Ramazan Bayramı ikramiyesi, Haziran ve/veya Temmuz ayında SGK’dan gelir-aylık alanlara da Kurban Bayramı ikramiyesi ödeneceği belirtilmektedir.

Ancak, EYT Kanunu bu duruma biraz ışık tutmaktadır. 3 Mart 2023’te yayımlanan EYT Kanunu nedeniyle, başvurular bu tarihten sonra başladığından, çok sayıda kişi EYT kapsamında emeklilik başvurusu yapmıştır. Bu nedenle SGK Müdürlüklerinin Nisan ayına yetiştirmeleri zor görünmektedir. Ancak SGK mevzuatına göre, emeklilik başvurusu yapmış kişiler, emekliliğe hak kazanmışsa başvuru tarihini takip eden aybaşından geçerli olmak üzere aylık almaya hak kazanacaklardır. Mart ayı içerisinde emeklilik başvurusu yapmış olanlar ise 1 Nisan 2023’ten geçerli olmak üzere emekli aylığı almaya hak kazanacaklardır. Bu nedenle, SGK Müdürlükleri işlemleri ne zaman tamamlayıp aylık bağlasa da fark etmeyecektir. EYT kapsamında emekliliğe hak kazanmış olanlar Mart ayı içerisinde başvuruda bulundularsa, Ramazan Bayramı ikramiyesi de dahil olmak üzere bayram ikramiyelerine hak kazanacaklardır. SGK işlemleri tamamlayacak ve geriye dönük olarak Ramazan Bayramı ikramiyesini de ödeyecektir.

Aynı durum, Kurban Bayramı ikramiyeleri için de geçerlidir. Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında emeklilik başvurusu yapmış olanlar, Kurban Bayramı ikramiyesine hak kazanacaktır.

Öte yandan, 24 Mart 2023’te Meclis’e sunulan Torba Kanun teklifinde, bayram ikramiyelerinin bin 100 TL’den 2.000 TL’ye çıkarılması öngörülmektedir. EYT kapsamında daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler, “EYT – Emeklilikte Yaşa Takılanlar” sayfasına başvurabilirler.

Yukarıdaki bilgileri, SGK’dan alınan kaynaklar doğrultusunda paylaşıyoruz. Ramazan Bayramı ve kurban bayramına az kaldı. Bu bayramlarda alınacak ikramiyeler, çalışanların yüzünü güldürecektir. Herkese şimdiden mutlu bayramlar diliyoruz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş