EYT Bağkur Emeklilik Şartları & 7200 Güne Düşecek mi?

Bağkur EYT Düzenlemesi: Prim Eşitleme ve Emeklilik Şartları

Bağkur EYT düzenlemesi, özellikle bağkur eşitleme açıklamasından sonra en çok aranan konular arasında yer aldı. Torba yasa kapsamındaki düzenleme, 03 Mart 2023 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeden öncesinde, 08.09.1999 tarihi öncesinde başlangıcı olan binlerce 4b sigortalısı, diğer adıyla bağkurlu, emekli oldu. Primi eksik olanlar ise bağkur prim eşitleme beklentisi içerisine girdi.

Bağkur emeklilik şartları, 08.09.1999 tarihi ve öncesinde prim ödemiş olanlar için geçerlidir. Prim ödemesi SSK kapsamında ise 18 yaşın üzerinde olmak şarttır. Eğer 08.09.1999 tarihi ve öncesinde emeklilik için sigorta başlangıcınız varsa, yaş şartı olmadan normal emeklilik hakkınız bulunmaktadır. Erkekler için aranan prim gün sayısı şartı 9000 gün iken, kadınlar için ise 7200 gün olmaktadır.

Bağkur’dan emekli olmak için en temel şartların anlaşılması önemlidir. Giriş tarihine göre kısmi emeklilik şartlarınız hakkında bilgi sahibi olmak için bağkur emeklilik şartları başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz. Bağkur 5400 günde EYT için bir düzenleme yapılmadı, mevcut şartlar korundu.

Bağkur EYT düzenlemesi kapsamında en çok merak edilen konulardan birisi de prim eşitlemedir. Bildiğiniz gibi, SSK’daki EYT için gereken en fazla prim günü 5975 iken, bağkurda kadınlar için 7200, erkekler için ise 9000 gün istenmektedir. Bu durumda, haksızlık yarattığı düşünülerek, hükümet tarafından bir düzenleme yapılması gündeme geldi. Yapılacak düzenleme ile bağkur SSK primi eşitlenecek ve bağkurda normal emeklilik için istenilen gün sayısı 7200 güne düşürülecek.

Bağkur EYT düzenlemesi ne zaman açıklanacak sorusu da merak edilenler arasında yer almaktadır. Sağlanan istihdama göre kademeli olarak düzenlenebileceği belirtilen düzenlemenin seçimlerden sonra gerçekleştirileceği tahmin edilmektedir. Düzenleme ne zaman ve nasıl çıkacak henüz net değildir, ancak Bağkur prim eşitleme twitter sayfasından son dakika gelişmelerini takip edebilirsiniz.

EYT’de Bağ-Kur prim gün sayısı kaç olacak? Kadınlar için 7200 gün, erkekler için ise 9000 gün şartı aranmaktadır, ancak yapılacak düzenleme ile erkekler için de 7200 güne düşürülmesi gündemde. EYT Bağkurluları kapsamaktadır. SSK ve bağkur primleri eşitlenmesi gündemdedir ve bağkur için de 7200 güne düşürülecektir.

İçeriğimizi puanlamak için lütfen sayfanın altındaki oylama butonunu kullanabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş