Esnafa Bağkur Müjdesi & Prim 7200 Güne Düşecek

Bağkur Prim Gün Sayısı Düşürülüyor: Esnafın Yararı Ne Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen müjdeye göre, küçük esnafın Bağkur prim gün sayısı 7200 güne düşürülecek. Normal şartlarda, Bağkur için 9000 güne ihtiyaç duyulurken, bu düzenlemeye göre yaklaşık 1 milyon küçük esnafın normal emeklilik için prim gün sayısı 7200 güne düşecek. Böylece daha erken emekli olabilecekler. Ancak, bu müjde geldi gelmesine ancak kimlerin prim indiriminden yararlanabileceği henüz netleşmedi. Bu içeriğimizde Bağkur’da 7200 gün prim indiriminden kimlerin yararlanabileceği ve düzenlemenin ne zaman çıkacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Bağkur 7200 Kimleri Kapsıyor?

Küçük esnaf Bağkur müjdesi verildi, ancak düzenlemenin tam olarak kimleri kapsayacağı henüz netleşmedi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa teklifi verilince netleşecek ancak yapılan ilk açıklamaya ve beklentilerimize göre yasa şu kimleri kapsayacak:

-Kanunen küçük esnaf olarak tanımlanan kişiler
-Basit usül kapsamında olan kişiler (Tesisatçı, berber, marangoz, kaportacı, lastikçi, tornacı vs.)

Bağkur Prim Gün Sayısı Nasıl Düşürülecek?

Esnaf Bağkur prim gün sayısı yapılacak düzenleme ile 7200 güne düşürülecek. Normal emeklilik için gereken gün sayısı 9000 gün iken 1800 günlük bir indirim yapılacak ve küçük esnaf 7200 günü tamamladığında normal emeklilik hakkından yararlanmış olacak. Düzenlemede doğrudan indirim yapılacak mı yoksa bunun için şartlar ya da kademeli indirim düzenlemesi olacak mı, bunları bekleyip göreceğiz.

Çiftçi Bağkur Prim Gün Sayısı Düşürülecek mi?

7200 Bağkur prim düzenlemesi yapılan açıklama kapsamında, tarım/çiftçi Bağkurluyu kapsamayacak gibi görünüyor. Yapılan açıklama, küçük esnafı kapsayacağı yönünde. Ancak fikrimi sorarsanız, bu haksızlık. Zira birisi 7200 gün ile emekli olurken birisine 9000 gün prim ödetmek çok da hakkaniyetli bir şey gibi durmuyor. Bu nedenle ben düzenlemenin sadece küçük esnafı değil, tüm Bağkurluları kapsayacağını bekliyorum. Yine de emin olmak adına beklemek daha iyi olacaktır.

Bağkur 7200 Gün Emeklilik Şartları

Bağkur’da ya da başka bir kapsamda 08.09.1999 tarihi ve öncesinde prim ödemesi olanlar, prim indirimi düzenlemesi çıkarsa 7200 günü tamamladıklarında emekli olabilirler. Prim ödeme tarihine göre, Bağkur emeklilik şartları sayfamızdan normal emeklilikte size gerekecek yaş şartına göz atabilirsiniz.

Bağkur 7200 Meclisten Geçti mi?

Bağkur 7200 ne zaman yasalaşacak sorusunun cevabı ile yazımızı bitirelim. Düzenleme için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin faaliyetlerine başlaması gerekiyor. Dolayısıyla seçim sonrasında yapılabilir en erken. Tam olarak hangi tarihte Meclis’e geleceği ve yasalaşacağı net değil. Küçük esnafa Bağkur müjdesi hakkındaki son dakika gelişmeleri için sayfamızı takipte kalmanızı öneririz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş