Erkeklere Erken Emeklilik Müjdesi! 18 Aya Kadar Erken Emeklilik Avantajı Nasıl Elde Edilir? İşte Detaylar…

Erkeklere Erken Emeklilik Müjdesi! Askerlik Borçlanması İle 18 Aya Kadar Erken Emeklilik Avantajı

Günümüzde emeklilik, birçok kişinin ilgilendiği bir konu haline geldi. Askerliğini yapmış olan erkekler, askerlik borçlanması ile erken emeklilik fırsatı elde edebiliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik Kurumu, kadınlara sunulan doğum borçlanması gibi erkeklere de askere gidilen zamanı telafi etme imkanı tanıyor. Bu sayede erkekler, 18 aya kadar erken emekli olabiliyorlar.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması, erkeklerin askerde geçirdiği süre boyunca ödenemeyen SGK’sını telafi etme imkanı sunan bir fırsattır. Bu sayede askere giden erkekler, askerlik yaptıkları sürenin tamamı ya da bir kısmı için geçerli olan SGK primlerini sonradan ödeyerek erken emekli olabilirler. Uygulama kapsamında kişilere ödeme kolaylığı da sunulur. Primler minimum miktardan başlar ve kişinin isteği doğrultusunda artar.

Kimler Askerlik Borçlanması Talebinde Bulunabilir?

Askerlik borçlanması vatani görevini yerine getiren erkek vatandaşlara tanınan bir haktır. Er, erbaş ya da yedek subay olarak askerlik yapan vatandaşlar bu haktan yararlanabilirler. Herhangi bir sebepten dolayı askere gitmeyen ya da alınmayan kişiler askerlik borçlanması hakkını kullanamazlar.

Askerlik Borçlanması İle Kim, Ne Kadar Erken Emekli Olabilir?

Askerlik borçlanması ile erken emekli olabilme durumu birkaç değişkene bağlıdır. Kişinin askerlik borçlanması ile erken emekli olabilmesi için, askere sigorta girişi yaptırmadan önce gitmiş olması gerekir. Eğer kişi sigorta girişini askere gitmeden önce yapmışsa, askerlik borçlanması ile emekliliği öne çekebilir. Ancak emekli olma süresi, askerlik dönemi kadar olacaktır. Örneğin, eğer bir erkek askerliğini 18 ayda tamamladıysa, en fazla 18 ay erken emekli olabilir.

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması başvurusu e-Devlet üzerinden yapılabilir. Bu sayede işlemler daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Başvurunun tamamlanması için, belirtilen adımlar takip edilmelidir.

Askerlik borçlanması, erkek vatandaşlara sunulan bir imkandır. Emeklilik konusu hakkında detayları verdiğimiz bu yazımızda askerlik borçlanması başvurusundan, kimlerin bu haktan yararlanabileceğine kadar pek çok bilgi paylaştık. Askerlik borçlanması ile erken emeklilik fırsatını değerlendirmek isteyen erkek vatandaşlar, e-Devlet sistemi üzerinden başvurularını yapabilirler.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş