Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Nerelerde Kullanılır?

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır ve Nerelerde Kullanılır?

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak ve çeşitli imkanlardan faydalanmalarını sağlamak amacıyla Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından engelli kimlik kartı uygulaması hayata geçirilmiştir. Yüzde 40 veya daha fazla özür oranına sahip engelli bireyler engelli kimlik kartı sahibi olabilir ve devletin bu bireylere sağladığı kolaylıklardan yararlanabilirler.

Engelli kimlik kartı başvurusu için öncelikle, il veya ilçedeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvurulması gerekmektedir. Gerekli bilgi ve belgeler bu kurumda alınabilir. Engelli kimlik kartı başvurusu yapıldıktan sonra yaşanan süreç sonrasında kartlar sahiplerine verilir. Gerekli evraklar arasında nüfus cüzdanı ya da yeni kimlik kartı fotokopisi, son dönemde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf, kişinin engel oranının yüzde 40 ya da daha yüksek olduğunu belgeleyen sağlık kurulu raporu aslı ya da onaylı örneği gibi belgeler yer almaktadır.

Engelli kimlik kartı sayesinde engelli bireyler çeşitli alanlarda avantajlar elde edebilir. Kardeş tiyatrolarda hiçbir bilet ücreti ö

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş