Emeklilik Prim Günü Eşitlemesinden Tüm Bağ-Kur’lular Yararlanamayacak

Bağ-Kur’da Emeklilik Prim Günü 7200’e Düştü mü ?

Bağ-Kur’da emeklilik prim gün sayısının 7200’e düşürülmesi konusu son zamanlarda oldukça popüler hale geldi. Konu hakkında yasal düzenleme yapıldığı düşüncesi de pek çok kişi tarafından dile getirildi. Ancak konuyla ilgili olarak henüz net bir açıklama yapılmadı. İşte bu nedenle, konuya ilişkin detayları sizler için derledik.

Emeklilik Prim Gün Sayısının 7200 Güne İndirilmesi Tüm Bağ-Kur Sigortalılarını Kapsamayacak

Bağ-Kur kapsamında emeklilik için 9.000 gün prim ödeme şartı uygulanmaktaydı. Ancak bu sayı son dönemde 7.200 güne düşürülmesi planlanıyor. Ancak henüz konu netleşmemiş olmakla birlikte, yalnızca kendi hesabına çalışan doktor, eczacı, avukat gibi küçük esnaf grupları ve küçük esnafların da emeklilik prim ödeme gün sayısı şartının SGK’lılarla eşitlenerek 7.200 güne indirilmesi kararlaştırılmış durumda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu düzenlemeden yaklaşık 1 milyon küçük esnafın yararlanması bekleniyor.

Bağ-Kur Kapsamına Kimler Giriyor ?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun “Sigortalı Sayılanlar” başlıklı 4’üncü maddesinde tanımlandığı üzere, Bağ-Kur kapsamına ticari kazanç ya da serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olanlar, kolektif şirket ortakları, adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, limited şirketlerin ortakları, anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortakları, donatma iştiraki ortakları, tarımsal faaliyette bulunanlar, köy ve mahalle muhtarları, 6132 sayılı At Yarışları Hakkında Kanuna tabi jokey ve antrenörler, gibi birçok farklı meslek grubu giriyor. Ayrıca isteğe bağlı sigortalılar da Bağ-Kur kapsamında sigortalı sayılmaktadır.

Sonuç olarak, Bağ-Kur’da emeklilik prim gün sayısının 7200’e düşürülmesi halinde yalnızca vergi mükellefiyeti olan, meslek odası kaydı olan küçük esnaflar ve kendi hesabına çalışan doktor, eczacı ve avukatlar faydalanabilirken, diğer Bağ-Kur sigortalılarının emeklilik için SGK’lılarla aynı şartları karşılamaları gerekmektedir. Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılar hakkında daha detaylı bilgiye 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’ndan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş