Emekli Maaşı Zamlı Yatmadı Neden Olabilir?

Son birkaç gündür birçok okurum “Emekli maaşı zamlı yatmadı” diye yazarak konu hakkında bilgi sahibi olmak istediklerini iletti. Bu nedenle, en düşük emekli maaşının 01 Nisan 2023 tarihinden itibaren 7500 TL olarak belirlendiği ve bayram öncesi emekli maaşını almaya giden bağkur ve ssk emeklilerinin hesaplarında 7500 TL’yi göremediklerini öğrendim. Bu durumda, maaşlarının eksik olduğunu fark eden emeklilerin neden eksik olduklarını araştırmaya başladılar. Bu içeriğimde, bu konuyla ilgili olası nedenlerden ve yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

7500 TL emekli maaşı, kişi kendisi emekli ise geçerlidir. En düşük emekli maaşı düzenlemesi dolayısıyla, dul ve yetim aylığı alanların maaşları 7500 TL’ye göre değil hisse oranlarına göre hesaplanmaktadır. Bu nedenle, 7500 TL emekli maaşının kimleri kapsadığını öğrenmek maaşınızın eksik mi ya da tam mı olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Dul ve yetimlere aylıklar hissesi oranında ödenmektedir. En düşük emekli maaşı düzenlemesi kişinin kendisi emekli ise geçerlidir. Dul aylıklarında ve ya yetim maaşlarında hisse oranına göre hesaplanır. Örneğin, tek başına aylık alan dul eşin 7500 TL üzerinden %75 hisse oranına göre en düşük maaşı 5.625,00 TL olacaktır, 7500,00 TL değil. Aynı şekilde %25 hisse ile yetim aylığı alanların maaşları da 7500 TL değil, 7500 TL’nin %25’inden az olmayacaktır.

En düşük emekli maaşı düzenlemesi, 7500 TL altında emekli maaşı alan ssk ve bağkur emeklilerini kapsamaktadır. 7500 TL’den fazla emekli maaşı alanlara, Temmuz 2023’te enflasyon oranında zam yapılacaktır. Ancak, en düşük emekli maaşı 7500 TL olanlara kök maaşa ilave olarak aradaki fark Hazine tarafından ödenmektedir. Asıl maaş zamlanmadan 7500 TL maaş alanların zam alamayacakları için maalesef Temmuz ve ya Ocak aylarında zam alamayacaklarını belirtmemiz gerekiyor.

Emekli maaşınızdaki eksik ödeme nedenlerini, yasal kesintileri, net maaş ve kesinti tutarlarını e-devletten sorgulayabilirsiniz. Sorgulamayı nasıl yapabileceğinizi ve yasal kesintiler ile nedenleri hakkında bilgi için “emekli maaşım eksik yattı nedeni nedir” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşınız yatmadıysa, herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ni telefonla arayarak, size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ya da Alo 170 hattını telefonla arayarak öğrenebilirsiniz.

E-devletten eksik ödenme nedenine bakarak SSK emekli maaşınızın neden eksik ödendiği hakkında da bilgi alabilirsiniz. Eğer nedenini anlayamazsanız size en yakın SGK’ya giderek ya da Alo-170 hattını arayarak ssk emekli maaşınızın neden eksik ödendiği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş