Emekli Maaşı Refah Payı & Kimler Yararlanacak, Ne Kadar Zam Yapılacak?

Emekliler için yapılan refah payı açıklamaları sonrasında, emeklilerin merak ettiği detaylar da gün yüzüne çıkmaya başladı. Bu içerikte emeklilere refah payının ne olduğu, kimlerin hangi oranda yararlanabileceği ve ne kadar zam geleceği hakkında bilgiler verilecektir.

Emekli maaşı refah payı nedir?
Emekli maaşı refah payı, enflasyon artışına ilave olarak Hükümet tarafından belirlenen ilave zam olarak tanımlanabilir. Tüm emekliler Ocak ve Temmuz aylarında bir önceki 6 aylık TÜFE kadar zam almaktadır. Bu enflasyon oranında verilen ve kanunen tanınan bir zam hakkıdır. TÜFE üzerinde verilecek zam ise refah payı zammı olarak tanımlanmaktadır.

Refah payı nasıl hesaplanır?
Emekli maaşı refah payı için kanunen belirlenmiş bir oran ya da formül yoktur. Refah payı, Hükümet tarafından günün şartları esas alınarak belirlenir ve uygulanır. Önceki 6 ayın enflasyon zammına ilave olarak uygulanır.

Refah payı kimleri kapsıyor 2023?
Emekli maaşı refah payı, emekli maaşı 7.500 TL üzerinde olanları kapsamaktadır. Daha önce bahsedilen kök maaşın 7.500 TL olduğu durumda, bu düzenlemeden faydalanamayacaklardır. Refah payı düzenlemesi ise 7500 TL üzerinde emekli maaşı alan ya da kök maaşa gelecek enflasyon zammı ve refah payı zammı ile toplamda maaşı 7500 TL’yi geçecek tüm emeklileri kapsayacaktır.

2023 Refah payı ne kadar?
2023 ilk 6 aylık enflasyon verileri esas alındığında emeklilere Temmuz ayında yaklaşık %20 civarında enflasyon zammı beklenmektedir. Buna ilave olarak ne kadarlık bir refah payı zammı verileceği ise Hükümet tarafından belirlenecektir. Bu durumda beklentimiz, maaşı 7500 TL üzerinde olan emeklilerin Temmuz ayından itibaren enflasyon ve refah payı zammı ile birlikte alabileceği zamın, ilave olarak en düşük 1500-2000 TL aralığında olacağıdır. Böylece 7500 TL üzerinde emekli aylığı alanlar, 01 Temmuz 2023 tarihinden itibaren ortalama en düşük 9500-10000 TL arasında emekli maaşı alabileceklerdir.

Emeklilere refah payı var mı?
Evet, Hükümet önceki 6 aylık enflasyon zammına ilave olarak refah payı zammı da verebilir.

Temmuzda refah payı ne kadar?
İlk 6 aylık enflasyon zammına ilave olarak verilecek olan refah payı için oran Hükümet tarafından belirlenecektir.

Emekli maaşı refah payı ile emeklilerin maddi durumlarında olumlu etkiler olacağı düşünülmektedir. Hükümetin bu adımı, emeklilerin maddi açıdan rahatlamasına olanak tanıyacaktır. Bu da özellikle maaşı 7500 TL üzerinde olan emekliler açısından oldukça önemli bir gelişmedir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş