Emekli Bayram İkramiyesi Zamlandı! İşte Yeni Tutarlar

Emekliler için her yıl iki defa ödenen Ramazan ve Kurban bayramı ikramiyelerinin yeni tutarları belli oldu. Yapılan açıklamaya göre emeklilerin bayram ikramiyesi tutarı, 2000 TL olarak belirlendi. Önceki yıllarda 1100 TL olarak ödenen ikramiyeler, yapılan düzenleme ile arttırıldı ve zamlı olarak Ramazan Bayramı öncesinde emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

Emekli Bayram ikramiyeleri ile ilgili düzenleme torba yasa ile hızlı bir şekilde yürürlüğe konulacak. İlk zamlı ikramiye tutarları, Ramazan Bayramı öncesinde milyonlarca emekliye ödenecek. EYT kapsamında 01 Nisan 2023 tarihinden itibaren emekli olan kişiler de 2000 TL bayram ikramiyesi almaya hak kazanacaklar.

2022 sayılı yasaya göre, engelli aylığı alanlar ve bu yasa kapsamında sosyal yardım alanlar emekli bayram ikramiyesinden faydalanamıyorlar. Bu ikramiye sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık alanlara ödeniyor. Ancak engelli aylığı alan binlerce kişi, emekli bayram ikramiyesinden yararlanmak ve kendileri adına bir düzenleme çıkarılmasını bekliyor. Şu an engellilere ikramiyenin verilip verilmeyeceği net değil; ancak torba yasaya sonradan eklenebilir.

Emekli bayram ikramiyesi tutarı kişinin emeklilik durumuna göre belirleniyor. Eğer kişi kendi emekli ise tutarı 2000 TL; ancak dul ya da yetim aylığı alıyorsa ya da iş kazası sonucu gelir bağlandıysa orana göre hesaplanıyor. 2022 yılı itibariyle güncel tutarlar, aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

– Emeklinin kendisine ödenecek tutar: 2.000 TL
– Tek başına dul aylığı alan kadına ödenecek ikramiye (%75 hisse oranına göre): 1.500 TL
– Tek başına yetim maaşı alan çocuklara (%25 hisse oranına göre): 500 TL
– Sürekli iş göremezlik geliri alanlara sürekli iş göremezlik kayıp oranına göre 2000 TL üzerinden hesaplanacak. Örneğin %40 engel varsa ödenecek tutar: 800 TL.

Memurlar da her toplu sözleşme döneminde bayram ikramiyesi bekliyorlar; ancak şu an için bir düzenleme yok. Torba yasaya sonradan bir düzenleme eklenebilir mi, zaman gösterecek.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş