Ehliyetim Nerede? Başvuru Takip, Ehliyet Bilgileri Sorgulama

Ehliyetim Nerede? Başvuru Takip, Ehliyet Bilgileri Sorgulama

Geçtiğimiz yıllarda yapılan yeni tip Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı geçişiyle birlikte, ehliyetler de değişime uğradı. Ehliyetlerinizi yenileme tarihi 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatılmış olmasına rağmen, yenileme işlemlerinizi hemen gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu yazımızda, ehliyetim nerede sorusunun yanıtı gibi pek çok soruya yanıt vereceğiz.

Ehliyet Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?
Geçmişte sürücü belgelerinin yerini alan yeni tip sürücü belgeleri, 1 Ocak 2016’dan itibaren verilmeye başlandı. Edinilen yeni ehliyetler sayesinde, uluslararası ehliyet ücreti ödeme zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Ayrıca, bu ehliyetlerde yer alan çip, 84 ülkede geçerliliği bulunuyor. Eski ehliyeti yenilemek isteyen veya yeni ehliyet almış kişilerin, sürücü belgesi sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için öncelikle evraklarını tamamlamaları ve sonrasında Nüfus Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor.

Nüfus Müdürlüğü’nde gerçekleştirilecek işlem esnasında adres bilginiz, online sisteme anında işlenerek, basım süreciniz otomatik olarak başlatılır. İşlem sürecinde beyan edeceğiniz adresin, teslimat adresi olacağı için doğru ve eksiksiz olması gerekiyor. Sürücü belgeleri, yaklaşık 1 hafta içerisinde sahiplerine ulaştırılır ancak bazen teslimat süreci uzayabilir. Bu durumda, kişilerin aklına “ehliyetim nerede?” ya da “sürücü sertifikası sorgulama nasıl yapılır?” gibi sorular gelebilir. Nüfus Müdürlüğü, herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için vatandaşlara geçici bir ehliyet belgesi vererek, bu süreçte araç kullanımına devam etme fırsatı sunuyor. Bu belge, birebir ehliyet yerine geçtiği için yasaldır ve kullanım süresi yalnızca 15 gün.

Geçmişte Trafik Tescil Merkezleri’nde basılan sürücü belgeleri,

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi