Eczacı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Eczacı olmak isteyenler için, eczacılık mesleğinin gerekliliklerini ve şartlarını açıklayan birçok sorunun cevabı bulunmaktadır. Bu yazımızda, eczacılık mesleğinin nasıl yapıldığını, eczacı olmak için hangi okulların okunması gerektiğini, eczacıların ne kadar maaş aldığını ve eczacılar için çalışma alanlarını anlatacağız.

Eczacılık mesleği, sağlık sektöründe bulunan en köklü meslekler arasındadır. Eczacıların görevleri arasında, hastalıkların teşhis ve tedavisi için kullanılan ilaçların hazırlanması, analiz edilmesi ve hastalara sunulması yer alır. Eczacılık mesleği titiz bir iş disiplini, dikkat ve sabır isteyen bir meslektir.

Eczacı unvanına sahip olabilmek için eczacılık fakültelerinde 5 yıl süren bir eğitimi başarıyla tamamlamak gerekiyor. Aynı zamanda, uzman eczacı olabilmek için ise Uzman Eczacılık Sınavı’ndan iyi bir puan almak ve yaklaşık 3 yıl süren bir eğitimin ardından alanında başarılı bir teze imza atmak gerekiyor.

Eczacılar genelde eczanelerde iş bulurlar ve mesul müdür eczacı olarak çalışırlar. Ancak özel ve kamu hastanelerine ait laboratuvarlarda, ilaç endüstrisine ait fabrika ve laboratuvarlarda ve özel ve kamu hastanelerine ait eczanelerde de çalışabilirler.

Eczacı unvanına sahip olabilmek için üniversitelerin eczacılık fakültelerinden mezun olmak gerekiyor. Eczacılık fakültelerinde okumak için, Temel Yetenek Tespit (TYT) ve Temel Alan Yetenek Tespit (AYT) sınavlarına girmek ve MF-3 Sayısal puan türünde yeterli puanı almak gerekiyor.

Eczacılık mesleği, sabırlı olmayı ve işin doğası gereği yoğun bir dikkat istemektedir. Eczacılık fakültesi mezunları genellikle bir eczacının yanında çalışmak yerine kendi eczanelerini açmayı tercih ederler. Diplomanızla birlikte bir eczanede çalışmanız halinde ise ortalama 19 bin 500 TL ile 24 bin TL arasında maaş alabilirsiniz.

Sonuç olarak, eczacı olmak isteyenlerin eczacılık fakültelerinde 5 yıl süren bir eğitimi başarıyla tamamlamaları gerekiyor. Eczacılar, genellikle eczanelerde iş bulurlar ve mesul müdür eczacı olarak çalışırlar. Eczacılık mesleği, sabırlı olmayı ve işin doğası gereği yoğun bir dikkat istemektedir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş