E-Haciz Kaydı Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

E-Haciz Kaydı Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

E-haciz kaydı olan kişilerin kredi alabilmesi, borçun nedeni ve hangi bankaya olan borç olduğuna göre değişir. Eğer e-haciz kaydının sebebi başka borçlar ise kişiye kredi verilebilir, fakat borç nedeni bir bankaya olan kredi kartı veya kredi borcu ise tekrar kredi verilmez.

Yasalardaki Son Düzenlemeler

2023 yılı itibariyle e-haciz kaydı olan bir kişi, borçlu olduğu yer bir banka olmadığı sürece kredi çekebilir. Bu şartlar 2020 yılında da geçerlidir. Ancak, kredi verip vermemek bankanın inisiyatifindedir.

E-Haciz Gelirse Ne Olur?

E-haciz, bir kişinin borcunu ödemediği için alacaklı tarafından mahkemeye başvurulması sonucunda oluşan bir icra işlemidir. Bu işlem kişinin banka hesaplarına, maaşına, emeklilik fonuna ve taşınmazlarına el koyma anlamına gelir. Kişi, maaşının bir kısmını ya da tamamını kaybedebilir ve taşınmazları icra dairesi tarafından satılabilir. Bu nedenle, borcunu ödeyemeyen kişi bir taksitlendirme planı yapabilir ya da borcunu ödeyebileceği bir kaynak bulabilir.

E-Haciz Kaydı Olanlara Kredi Veren Bankalar

E-haciz kaydı olan kişilere kredi veren iki önemli banka; Finansbank ve Denizbank’tır. Finansbank müşterisi olan kişiler, internet bankacılığı aracılığıyla kredi başvurusu yapabilirler. Denizbank ise müşterisi olan e-hacizli kişilerin kredi başvurularını yalnızca internet bankacılığı üzerinden onaylar.

E-Haciz Borcu Kredi Notunu Etkiler Mi?

E-haciz işlemleri kredi notuna doğrudan etki eder. Kredi notunu azalttığı için, kişi kredi çekmek istediğinde bankalar kendisine kolaylıkla kredi vermeyebilir.

E-Devlet Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama

E-haciz sorgulama işlemi e-devlet ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesi üzerinden yapılabilir. Sorgulama yapmak için Mükellef İşlemleri bölümüne tıklanır ve gerekli bilgiler girilerek e-haciz sorgulaması yapılır.

E-Haciz Hangi Mal Varlıklarının Üzerine Gelir?

Üzerine e-haciz gelebilecek mal varlıkları; banka hesabı, gayrimenkul, araba ve diğer taşınmaz mal varlıklarıdır.

E-Haciz Varsa Eve Haciz Memuru Gelir Mi?

E-haciz kararı çıkartılan kişinin bilinen adresine icra memuru gönderilerek haciz borcunun tahsilatı yapılabilir.

E-Haciz Kaydı Kadırıldıktan Sonra Kredi Çekebilir Mi?

E-haciz kaydı olan kişilerin kredi çekebilmesi için e-haciz kaydının kaldırılması gereklidir. Ancak, kredi çekmek için diğer faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekir. Bu faktörler arasında kredi notu, gelir durumu ve kredi geçmişi yer alır.

E-Haciz Kaldırma

E-haciz kaldırmak için borcun ödenmesi gereklidir. Haciz kararı kalkar ve bankaya yansıması ertesi gün olur.

İçindekiler

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş