E-Devletten 4a SSK Doğum Borçlanması

E-devlet Üzerinden 4A SSK Doğum Borçlanması Başvurusu

Kadınların erken emeklilik hakkı kazanması için SGK tarafından verilen 3 çocuk borçlanması hakkı ile SSK doğum borçlanması başvurusunu kolayca yapabilirsiniz. Üstelik e-devlet üzerinden de başvuru yapmak oldukça kolay! Doğum borçlanması, ilk defa prim ödenen tarihten sonra doğan her bir çocuk için 720 gün borçlanma yaparak SGK hizmetinden saydırılmasına ilişkin bir işlemdir.

E-Devlet Doğum Borçlanması Nedir?

E-devlet üzerinden yapılan doğum borçlanması başvurusu, son çalışmanız 4a kapsamında olan kadınların online olarak borçlanma başvurusu yapmalarına imkan sağlayan uygulamadır. Doğum borçlanması, sadece kadın çalışanlara verilen bir hak olup, bu hak sigorta başlangıcından sonra doğmuş olan 3 çocuğa kadar kullanılabilir.

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Kadınların doğum borçlanması yapabilmeleri için öncelikle doğumdan önce adına sigorta yatırılmış olması gerekmektedir. Ayrıca staj/çıraklık girişi de kabul edilmektedir. Doğum sonrası 24 aylık sürede prim ödenmemiş olması da bir diğer şarttır. Eğer primlerin tamamı ödenmişse hiçbir şekilde borçlanma yapılamaz. Kısmi olarak ödendi ise bu durumda 24 aylık süre içerisinde ödenmemiş dönemler borçlanılabilir.

E-Devletten Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden yapılan doğum borçlanması başvurusu için öncelikle e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden alabilir ya da internet bankacılık kanalları üzerinden e-devlete giriş yapabilirsiniz.

Başvuru adımları ise şu şekildedir:

1. E-devlet üzerinden 4a doğum borçlanması başvurusu ekranına giriş yapın
2. Ardından açılan sayfada “YENİ BAŞVURU” diyerek devam edin
3. Borçlanma bilgileri bölümünde “e devletten doğum borçlanması başlangıç tarihi” kısmına çocuğun doğum tarihini yazın
4. Bitiş tarihi kısmına ise 24 ay sonrasından 1 gün öncesini yazın
5. “Borçlanmaya Esas 1 Günl

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş