e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Şifremi Unuttum!

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır ve Unutulursa Ne Yapılmalıdır?

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile birçok işlemimizi internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. İşlemlerimizi daha hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlayan sistemlerden biri de e-Devlet sistemidir. E-Devlet, kamu hizmetlerinin tek bir adres üzerinden sunulmasını sağlayan, 7/24 açık ve her an erişime hazır bir internet sitesidir. Bu sistem sayesinde bir şifre ya da oluşturulabilecek bir elektronik imza gibi kimlik doğrulayıcı güvenlik araçları kullanarak doğrudan kamu kurumları tarafından sağlanan hizmetlere erişim sağlayabilirsiniz.

E-Devlet sistemi, mahkeme kararı ile şahsınıza vasi tayin edilmiş ise vasiniz aracılığı ile de e-Devlet kapısı için şifre temin edebilirsiniz. Ancak, kimlik doğrulama işlemi yapabilecek olanlar T.C. kimlik kartı, T.C. kimlik numarası ve şifre, mobil imza, e-imza ve internet bankacılığı yöntemleridir. Kimlik doğrulama için kullanıcı adı ve parola, e-posta ve parola gibi farklı yöntemler de kullanılabilir. E-devlet kapısından yararlanılabilecek hizmet gruplarından bazıları; bilgilendirme hizmetleri, entegre elektronik hizmetler, ödeme işlemleri, kurum ve kuruluşlara kısa yollar olarak sıralanabilir.

E-Devlet şifresini almak için 15 yaşını doldurmuş bir T.C. vatandaşıysanız üzerinizde T.C. Kimlik numaranızın ve fotoğrafınızın bulunduğu bir kimlik ile birlikte PTT merkez müdürlükleri ya da yetkili PTT şubelerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. E-Devlet kapısı için şifre temin etmek için sadece kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile PTT’den e-Devlet şifresi temin edebilirsiniz. Vekil kişi aracılığı ile başvuru yapılacaksa, vekalette e-Devlet şifresi almaya yetkisi olduğuna dair bir ibare yer almalıdır. Ayrıca, yurt dışında ikamet ediyorsanız, şifreyi elçilik veya konsolosluklardan temin edebilirsiniz. İnternet bankacılığı, elektronik imza veya mobil imza kullanıyorsanız, e-Devlet kapısı sistemine bunlardan herhangi birisi ile giriş yaptıktan sonra şifrenizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

E-Devlet şifresini almak için öncelikle PTT şubelerine başvuru yapmanız gerekmektedir. İlk şifreniz için PTT tarafından 2 TL’lik bir işlem masrafı tahsil edilirken, herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için 4 TL’lik bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Şifre için herhangi bir yıllık ücret söz konusu olmadığı gibi, her bir şifre için ödenen ücret yalnızca bir defaya mahsustur. Şifrenizi unutmanız, kaybetmeniz ya da çalmış olmanız durumunda ise online şifre yenileme hizmetinden yararlanabilirsiniz.

E-Devlet şifresinin unutulması, çalınması veya kaybedilmesi durumunda PTT şubelerine başvuru yaparak yeni bir şifre almanız gerekmektedir. Ancak, eğer iletişim bilgileriniz doğrulanmışsa e-Devlet Kapısı “Şifre ve Güvenlik Ayarlarım” bölümüne girerek şifre yenileme işlemi yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi yenileme hizmeti, 15 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan e-Devlet kullanıcıları ve mavi kartlı kullanıcılar için sunulmaktadır.

Sonuç olarak, e-Devlet şifresi güvenli bir şekilde alınması gereken bir araçtır. Şifrenin unutulması, çalınması veya kaybedilmesi durumunda ise şif

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş