E-Devlet Emeklilik Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

E-Devlet Emeklilik Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

E-devlet üzerinden özellikle EYT yasasının yayınlanmasıyla birlikte emeklilik başvurusu yapan binlerce kişinin son dönemde en çok araştırdığı konu E-Devlet Emeklilik Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır konusu olmuştur. Emekli maaşının bağlanması, bankaya gönderilmesi ve ödenmesi süreci Sosyal Güvenlik Merkezlerinin iş yoğunluğuna göre değişir.

Emeklilik başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

Başvurduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğuna ve birden fazla sigorta kolunda hizmet olup olmadığına göre süre değişir. Normal zamanda ortalama olarak 1-1,5 ay içerisinde emekli maaşları bağlanmaktadır. EYT kapsamında ilk başvurularda bu süre daha da uzayabilmektedir. EYT kapsamında emekli aylığı bağlanma süresi ortalama 1,5-2 ay sürebilmektedir. Eğer emeklilik başvuru tarihi itibariyle tüm şartları sağlıyorsanız zaten emekli maaşınız başvuru tarihini takip eden ay başından bağlanmış olacaktır.

EYT emeklilik başvurusu sonucu ne zaman belli olur?

EYT kapsamında ilk ve en fazla başvurular yasanın resmi gazetede yayımlandığı 03 Mart 2023 tarihinde yapılmıştı. Bu tarihte başvuranların büyük bir çoğunluğu ilk emekli maaşlarını 2023 Nisan ayı itibariyle alabilecekler ve üstelik zamlı olarak alacaklar. Ancak büyük bir çoğunluğun da Mayıs ayına sarkması durumu da var.

Emekliliğin onaylandığını nasıl anlarız?

DYS sisteminden evrak takibi yapmakta ve emekli maaşının sonuçlanıp sonuçlanmadığını buradan öğrenmeye çalışmakta. Ancak DYS gelen ve giden evrakların kaydedildiği sistemdir ve buradan emekli maaşınızın onaylanıp onaylanmadığını takip edemezsiniz. Emekli maaşınızın onaylandığını anlamak için e-devlet sayfasına giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz. Eğer bu menülerden sorgulama yaptığınızda aylık başlama tarihi, emekli tahsis numaranız, aylık ve ödeme bilgileri ile ek ödeme bilgileriniz görünüyorsa emekli maaşınız onaylanmış demektir.

Yukarıda bahsedilen tüm ayrıntılar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun iş yoğunluğuna ve yasal düzenlemelere göre değişiklik gösterebilir. Ancak yine de emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır, EYT emeklilik başvurusu sonucu ne zaman belli olur ve emekliliğin onaylandığını nasıl anlarız gibi soruların cevaplarını öğrenmek isteyenler yukarıdaki bilgileri inceleyebilirler.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş