Doğalgaz Yardımı Nakit Olarak Mı Verilecek?

Makalede Neler Var

Doğalgaz Desteği Nakit mi Verilecek?

Doğalgaz Yardımı Parası Nakit Olarak Alınır mı?

Ön Ödemeli Sayaç Kullananlar İçin Doğalgaz Yardımı Mümkün mü?

Doğalgaz Yardımı Ödeme Tarihleri

Doğalgaz Yardımı Nakit Olarak mı Verilecek?

Hükümet tarafından açıklanan ve resmi olarak kabul edilen doğalgaz yardımı hangi şekilde vatandaşlara ulaştırılacak? Doğalgaz yardımı nakit olarak mı verilecek? 2022 doğalgaz yardımı çalışanlara hangi yollar ile ulaştırılacak? Bu yardımdan faydalanabilmek için hangi yollar izlenecek? Sorularına cevap arayışınız varsa yazımızın devamından merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

2022 yılında çalışanlara doğalgaz yardımı kapsamında başlatılan uygulama ile birçok hane 1.000 TL değerinde doğalgaz fatura desteği alacaktır. Her ne kadar 1.000 TL olarak gündeme gelmiş olsa da bu yardım 900 TL ile 2.500 TL aralığında olacaktır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca hayata geçirilen “Doğalgaz Tüketim Desteği” ödemeleri hesaplara mı yatacak, elden bankalar aracılığı ile mi alınacak yoksa maaşlara ek olarak dahil mi edilecek? Çalışanlara doğalgaz destek ödemesi ne zaman? İşte, detaylar…

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, artık özel sektör çalışanlarına verilen doğalgaz ve ısınma yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak.

Doğalgaz Desteği Nakit mi Verilecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli ve muhtaç ailelere verilecek olan doğalgaz yardımı başvurusu sonrası başvurusu onaylanan kişilere ulaştırılacak olan yardım parasının nakit olarak verilmeyeceğini bildirmek isteriz. Herhangi bankadan ödeme şeklinde alınmayacak veya hesabınıza nakit şeklinde yansımayacak. Peki, doğalgaz tüketim desteği için belirlenen yardım parası ne şekilde vatandaşlara ulaştırılacak?

Doğalgaz Yardımı Parası Nakit Olarak Alınır mı?

Doğalgaz Yardımı Parası Nakit Olarak Alınır mı? Sorusunun cevabı maalesef ki hayırdır. Doğalgaz yardımı ödemeleri nakit olarak verilmemektedir. Doğalgaz yardımı başvuru onaylanan kişiler PTT Şubelerine doğalgaz faturası ile gittiğinde yardım tutarına göre indirimli ödemektedir.

Örnek vermek gerekirse 1.000 TL doğalgaz yardımı başvurusu onaylanan birine doğalgaz faturası 1.300 TL gelirse sadece 300 TL ödeyecektir. Ancak 1.000 TL doğalgaz yardımı onaylanan birine 700 TL fatura gelirse PTT şubelerinden faturasını ödedikten sonra kalan 300 TL diğer ay gelecek faturasında indirim şeklinde yansıtılarak kullanımı sağlanacak.

Doğalgaz yardım bedeli herkes için aynı olmamaktadır. Şartlara ve durumlara bağlı olarak belirlenen doğalgaz yardım parası haneden haneye değişim göstermektedir. Çocuk sayısı, gelir durumu, ailede yaşayan engelli bireyin olup olmaması ve diğer muhtaçlık durumlarına bağlı olarak değişmektedir. Size tanımlanan doğalgaz yardımını, yardım bedeli bitene kadar faturalarınızda indirim şeklinde kullanabilirsiniz.

AK Parti Grup Başkanvekili, çalışanlarına 1000 TL’ye kadar doğalgaz ve elektrik desteği veren firmalara gelir vergisi ve sigorta primlerinde indirim yapılacağını duyurdu. Böylelikle devletten indirime hak kazanmak için işverenler de bu uygulamaya dahil olmak istemektedir. Hem işverene hem de çalışanlara indirim şeklinde yansıyacak olan doğalgaz yardımından faydalanmak için vatandaşlar sıraya girdi.

1 Temmuz 2023 tarihine kadar elektrik ve doğalgaz yardımından faydalanmak mümkün. Doğalgaz ve elektrik desteğiyle hem işverenler hem de çalışanlar rahatlığa ulaşmış olacak.

Ön Ödemeli Sayaç Kullananlar İçin Doğalgaz Yardımı Mümkün mü?

Doğalgaz yardımı nakit olarak alınamamaktadır. Ancak bu yardıma ulaşabilmek ön ödemeli sayaç kullananlar için de mümkün. Doğalgaz Tüketim Desteği hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan kişilere verilecektir. Doğalgaz yardımı alan kişiler faturalarını PTT şubelerinde ödediklerinde destek tutarına bağlı olarak indirim hakkı kazanacaklar. Ayrıca ön ödemeli sayaç kullananlar ise çıkan destek miktarını kartlarına yükleyebilirler.

Doğalgaz Yardımı Ödeme Tarihleri

9 Kasım 2022 tarihinden başlayarak 30 Haziran 2023 tarihi de dahil olmak üzere, bu zaman aralığında yardım ödemelerinden faydalanabilmek mümkün. Bu ödemeler; elektrik, doğal gaz ve ısınma giderlerine karşılık olarak sunulacaktır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş