Diplomamı Kaybettim! Kaybolan Diploma Nasıl Çıkartılır?

Diplomamı Kaybettim! Kaybolan Diploma Nasıl Çıkartılır?

Diplomanız, aldığınız eğitim sonrasında size verilen bir belgedir. Diploma, belirli eğitim ve öğretim kurumlarında, eğitimin tamamlandığına dair verilen bir belgedir. İş hayatında ise, sizden ibraz edilmesi istenebilecek bir evraktır. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimi sonrasında alınan diploma, bir üst öğrenim düzeyine geçildiğinde öğrenim görülecek kuruma teslim ediliyor. Yani aslında, elinizde sadece son mezun olduğunuz kurumdan aldığınız diploma kalıyor.

Diploma kaybetmek dünyanın sonu değil, ancak yeni diplomanızı çıkartırken izlemeniz gereken bazı adımlar var. Bu adımları öğrenmek için, mezun olduğunuz kurumun yapısına göre değiştiği için aşağıdaki üç alt başlıkta inceleyeceğiz.

Kaybolan İlkokul ve Ortaokul Diploması Nasıl Çıkarılır?

İlkokul ve ortaokul diplomanızı kaybettiğiniz durumda, diplomanızı kaybettiğinizi belirten bir dilekçe ve nüfus cüzdanınızın fotokopisiyle birlikte mezun olduğunuz kuruma başvurmanız gerekiyor. Mezun olduğunuz kurum kapanmış, adı değişmiş veya benzeri sorunlar mevcutsa, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de başvurabilirsiniz. Ancak belge trafiği ve bu kurumlarda iş yükünün daha fazla olduğunu göz önünde bulundurarak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kayıp diploma işleriniz daha uzun zaman alacaktır.

İlkokul ve ortaokul diplomaları, mezuniyet durumunda öğrenciye teslim edilir ve tek nüsha olarak basılır. Bu nedenle, diplomanın aynısının çıkartılması mümkün değildir. Dilekçe ile yapacağınız başvuru sonucunda arşivler incelenir ve diplomanız yerine bir mezuniyet belgesi verilir.

Kaybolan Lise Diploması Nasıl Çıkarılır?

Lise diplomanızı kaybettiğiniz durumda, tıpkı ilkokul ve ortaokul diplomalarında olduğu gibi, ıslak imzalı bir dilekçeyle mezun olduğunuz liseye ya da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekiyor. Lise diploması da tek nüsha olarak basıldığı için, yeniden çıkarı

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş