Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardımı nasıl alınır? Sorusu pek çok dar gelirli aile tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Büyük şehirlerde kira artışları her geçen yıl daha fazla yapılmaktadır. Bu durumda yoksul ailelerin geçimleri daha da zor bir hale gelmiştir. Ama ülkemizdeki pek çok belediye zor durumda olan kiracılar için çeşitli kira yardımları yapmaktadır. Yani gelir düzeyi düşük olan herkes belediyelerin sunduğu kira yardımlarından faydalanabilirler.

Eğer siz de gelir düzeyi düşük kişiler içinde yer alıyor ve kiralarınızı ödemekte zorlanıyorsanız, o halde yaşamakta olduğunuz şehrin belediyelerinden kira yardımları alabilirsiniz. Kira yardımı alabilmek için genel olarak şartlar aynıdır. Ama bazı şartlar her belediyeye göre değişiklik göstermektedir. Yani kira yardımı almak isteyen kişiler ilk etapta yaşamakta oldukları şehirlerin belediyelerine başvuru yapmalı ve belediyelerin kendilerinden istedikleri şartları taşımaları gerekmektedir.

Kira Yardımı Başvurusu

Devletten kira yardımı almak sanıldığı kadar zor değildir. Bunun için sadece belediyelerin belirlediği kriterlere uygun olmanız gerekir. Eğer kira yardımına ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığına başvurmanız yeterli olacaktır. Yapmanız gereken tek işlem bağlı bulunduğunuz ilçenin kurumlarına başvuru yapmaktır. Başvurularınızı online olarak yapabileceğiniz gibi şahsen de yapabilirsiniz. Başvurularınızı tamamladıktan sonra ilgili ve yetkili kişiler hakkınızda detaylı bir araştırma yapacaktır. Bulunduğunuz bölgedeki evlerin kiraları ve yaşam koşullarınız incelendikten sonra başvurularınız olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlanacaktır.

Kira Yardımı Şartları

Kira yardımı almak için gerekli şartlar;

  • Ev kirası yardımı almak isteyen kişilerin sigortalı bir işte çalışmıyor olması gerekir. Yani her hangi bir sosyal güvencesinin olmaması şarttır.
  • Kira yardımı alacak kişilerin sgk gelirinin olmaması gereklidir.
  • Dar gelirli aileler kira yardımları alacaklarında üzerinde her hangi bir mal varlığının olmaması gerekir. Üzerinde taşınır veya taşınmaz bir mal varlığı varsa kira yardımlarından faydalanamazlar.
  • Geliri olup ta geçinmekte zorlanan ve asgari gelir düzeyinin altında olan kişiler de kira yardımlarından faydalanabiliyorlar.

Devletten Kira Yardımı Ne Kadar?

Devletten kira yardımı ne kadar? Sorusu dar gelirli kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Devletten kira yardımı almak isteyen kişilerin ilk olarak bilmesi gereken bir konu mevcuttur. O da yaşanılan şehirdir. Yani hangi şehirde kira bedeli ne kadar ise o oranda kira yardımları yapılır. Büyük şehirlerde kira yardımları daha fazladır. Ama daha küçük ve kiraların daha düşük olduğu şehirlerde kira yardımları daha az olarak gözümüze çarpmaktadır. Bu nedenle hangi şehirde oturuyorsanız, bununla ilgili belediyelerden ve sosyal yardımlaşma vakıflarından daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Ancak ortalama bir rakam söylemek gerekirse kira yardımları aylık olarak 595 tl ila 960 tl arasında değişmektedir.

Devletten Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kira yardımları çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan bir diğer çeşidi ise kentsel dönüşüm kira yardımlarıdır. Deprem olasılıklarına karşı ise yenilenmesi gereken evler kentsel dönüşüme girmektedir. E

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş