Dershaneye Giden Öğrenci Sağlıktan Nasıl Yararlanabilir ?

Çocukların sağlık hizmetlerine erişebilmeleri için genel sağlık sigortası kapsamında olmaları gerekmektedir. Ancak, çocukların bakmakla yükümlü olan anne veya babaları tarafından prim ödenmesi gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış çocuklar için sigortalılık başlatılması durumunda, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilirler. Üstelik, bu imkanlar lise öğrencileri için 20 yaşını, yükseköğrenim öğrencileri için ise 25 yaşını doldurdukları tarihten itibaren 2 yıl daha sürebilir.

Öğrencilerin sağlık hizmetinden faydalanabilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Lise ve mesleki eğitim görülebilen okullarda öğrenim gören öğrenciler 20 yaşını, yükseköğrenime devam edenler ise 25 yaşını doldurmamış olmak şartıyla sağlık yardımı alabilirler. Ancak, bakmakla yükümlü olan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık hizmeti alınabilir. Ayrıca, malul oldukları tespit edilen çocuklar içinse yaş sınırı bulunmamaktadır.

Dershaneye ya da kursa devam eden öğrencilerin de sağlık yardımından yararlanabilmesi mümkündür. Yaş sınırı da yukarıda belirtilen koşullara uygun olarak belirlenmiştir. Ancak, mezuniyet tarihlerinden itibaren 2 yıl süre ile ücretsiz sağlık yardımından yararlanabileceklerdir. 18 yaşını doldurmuş veya mezuniyetinden 2 yıl geçmiş olan öğrencilerin bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık yardımı alması mümkün değildir. Bu durumdakilerin gelir testi yaptırması gerekmektedir.

Sonuç olarak, öğrencilerin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için belirli koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu koşulları yerine getirmeleri durumunda, ücretsiz sağlık yardımlarından yararlanabilirler. Öğrencilerin sağlık hizmetlerinden faydalanmalarında yaş sınırı olduğu gibi, bakmakla yükümlü olan kişi kapsamında anne veya babaları üzerinden sağlık hizmeti alabilme olanağı da söz konusudur.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş