Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Nereye Yapılır?

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni doğum yapan annelere tek seferli olarak verilen yardım parasıdır. İhtiyaç sahibi ailelere, özellikle muhtaç ve işsiz kadınlara ve çocuklarına yönelik ayni ve nakdi yardım çalışmalarına imza atan bakanlık, yeni doğum yapan annelerin PTT hesaplarına tek seferli olarak yatırılan paraya çocuk parası ismi veriyor.

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parasından yararlanmak isteyen anneler, kendilerinden talep edilen belgelerle birlikte Sosyal Hizmetler Merkezlerine ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine giderek, çocuk parası başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Ön başvurular ise e-devlet platformu üzerinden yapılabiliyor. Vatandaşlar, e-devlet platformu üzerinden bakanlık tarafından yürütülmekte olan tüm yardımlara başvurabiliyorlar.

Çocuk parasından yararlanmak için annenin ya da eşinin SGK kapsamında sigortalı bir işi olması gerekiyor. Ayrıca annelerin birtakım başvuru şartlarını da taşıyor olmaları gerekiyor. Örneğin, çocuk parasına başvuran annenin çocuğunun mutlaka 15 Temmuz 2015 tarihi itibariyle doğmuş olması şartı aranıyor.

Çocuk Parası Ne Kadar 2022?

2022 yılında yeni doğum yapan annelere ilk doğumları için 300 TL, ikinci doğumları için 400 TL; üç ve daha üstü sayıdaki doğumları içinse 600 TL çocuk parası ödeniyor. Çocuk 5 yaşını doldurana yani

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş