Çocuk Destek Bileşeni Nedir? Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk Destek Bileşeni Nedir?

Çocuk Destek Bileşeni, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından oluşturulan bir sosyal yardım programıdır. İhtiyaç sahibi ailelere, çocuk sayısına göre maddi destek sağlamaktadır. Hane içerisinde bulunan çocuk sayısına göre aylık olarak 350 TL – 650 TL arasında verilecek olan yardım parasıdır.

Çocuk Destek Bileşeni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk Destek Bileşeni’ne başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, E-Devlet sistemine giriş yaparak veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuruda bulunarak başvurularını gerçekleştirebilirler.

E-Devlet Çocuk Bileşeni Başvuru

E-Devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunmak isteyenler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti sayfasından başvurularını yapabilirler.

Çocuk Destek Bileşeni Başvuru Formu

Çocuk Destek Bileşeni başvuru formu, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek temin edilebilmektedir. Başvuru formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden başvuru yapacaklar da istenen bilgileri doğru ve eksiksiz olarak doldurmalıdırlar.

Çocuk Destek Bileşeni Sorgulama

Çocuk Destek Bileşeni’ne başvuranlar, başvuru durumlarını öğrenmek için ALO 183 ya da ALO 144 numaralı telefonları arayabilirler. Ayrıca E-Devlet üzerinden yapacakları sorgulamalarla da başvuru durumlarını öğrenebilirler.

Çocuk Destek Bileşeni Şartları Nelerdir?

Çocuk Destek Bileşeni’nden faydalanmak isteyen ailelerin belirli şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunlar arasında hane içerisinde yaşayanların kişi başına düşen aylık gelirin net olarak asgari ücretin 1/3’ünden az olması ve en az 1 çocuk bulunması şartı yer almaktadır.

Çocuk Destek Bileşeni Kimlere Verilir?

Çocuk Destek Bileşeni, hane içerisinde yaşayanların kişi başına düşen gelirinin net olarak asgari ücretin 1/3’ünden az olması şartı aranmaktadır. Bunun yanında en az 1 çocuk olması gerekmektedir. İşsiz olması şartı aranmamaktadır. Hane içerisindeki kişi başına düşen gelir, asgari ücretin 1/3’ünden fazla olmaması gerekmektedir.

Çocuk Destek Bileşeni Ne Kadar?

Çocuk Destek Bileşeni sayesinde ihtiyaç sahibi ailelerin çocuk sayısına göre maddi desteği sağlanmaktadır. Hanede bulunan çocuk sayısı arttıkça alınacak yardım parası miktarı da artmaktadır. Hanede 1-2 çocuk olan ailelere 350 TL, 3 çocuk olan haneye 450 TL, 4 çocuk olan haneye 550 TL ve 5 veya daha fazla çocuklu hanelere de 650 TL verilmektedir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş