Çalışılmadığına Dair Bildirim Nasıl Yapılır?

Çalışılmadığına dair bildirim raporu, işveren tarafından rapor alan çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan rapor parası alabilmesi için zorunlu bir işlemdir. İş kazası, hastalık ya da doğum gibi nedenlerle rapor alan çalışanların çalışmazlık bildiriminin yapılması gerekmektedir. Çalışılmadığına dair bildirim, SGK’ya yapılması gereken bir uygulamadır ve işveren tarafından rapor bitimini takip eden ayın 26’sına kadar yapılmalıdır.

Çalışmazlık bildirimi, çalışanın işyerinde çalışıp çalışmadığına dair bildirimler içermektedir. İstirahat raporu alan her çalışan için işveren tarafından SGK’ya bildirim yapılması zorunludur. Bağkurlu çalışanlar da elektronik ortamda e-Devlet üzerinden bildirim yapabilmektedirler.

Çalışılmadığına dair bildirim girişi zamanında yapılmazsa, işverene idari para cezası uygulanmaktadır. Ceza tutarları, rapor bildirme cezası ne kadar sayfamızdan öğrenilebilir. İşveren, ceza tebliğinin ardından 15 gün içerisinde itiraz hakkına sahiptir.

Çalışılmadığına dair bildirim girişi, elektronik ortamda SGK vizite giriş sistemi üzerinden veya manuel olarak yapılabilmektedir. Manuel bildirim işlemleri için de vizite ekranı kullanılabilmektedir. Elektronik çalışılmadığına dair bildirim yapınız uyarısı, rapor bildiriminde elektronik ortam dışında manuel olarak yapılmaya çalışıldığında verilmektedir.

Sonuç olarak, işverenlerin çalışanları için düzenli olarak çalışmazlık bildirimi yapması gerekmektedir. Rapor bitimini takip eden ayın 26’sına kadar bildirim yapılması, cezai işlem uygulamalarının önüne geçmek için önemli bir husustur. Ayrıntılı bilgi ve ceza tutarları hakkında, ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş