Belirli Süreli İş Sözleşmesinin Sona Erme Şekline Göre Kıdem Tazminatının Durumu

Çalışma hayatında birçok işçi belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışıyor ve bu durumda kıdem tazminatı alma hakkı olup olmadığı merak konusu. Ancak Yargıtay kararına göre, belirli süreli iş sözleşmesi ile belirsiz süreli iş sözleşmesi arasında kıdem tazminatı açısından bir fark yok. Yani belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan bir işçi de kıdem tazminatı alma hakkına sahip olabiliyor.

Ayrıca, Yargıtay 9. ve 22. Hukuk Daireleri İçtihat ve Görüş Farklılarının Giderilmesi Sonuç Bildirisi’nde belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi halinde işçinin kıdem tazminatına hak kazanacağı ve kazanamayacağı durumlar da açıkça belirtilmiş. Buna göre, belirli süreli iş sözleşmesinin süresinden önce kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde her türlü sona ermesinde kıdem tazminatı talep hakkı mevcut. Ayrıca, belirli süreli iş sözleşmesinin süresinin sonunda yenilenmeyeceğinin işveren tarafından bildirilmesi halinde de işçinin kıdem tazminatı hakkı bulunuyor.

Ancak belirli süreli iş sözleşmesinin kendiliğinden sona ermesi durumunda, kıdem tazminatı talep etmek için sadece Kanun gereği belirli süreli iş sözleşmesi yapılan hallerde talep edilebiliyor. Ayrıca, belirli süreli iş sözleşmesinde sözleşmeyi yenilemeyeceğini işçi bildirdiğinde de kıdem tazminatı talep edilemez.

Sonuç olarak, belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan bir işçinin kıdem tazminatı alma hakkı olduğu unutulmamalıdır. Ancak belirli şartlar altında bu hak kullanılabiliyor. İşçilerin kıdem tazminatı konusunda bilinçli olması ve haklarını koruması önemlidir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş