Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Kimlerdir, Sorgulama

Bakmakla Yükümlü Olunan Kişilerin Sorgulanması ve Belgeleri

Bakmakla yükümlü olunan kişiler tanımı, hem SGK hem de vergi mevzuatı açısından önemlidir. Bu kişilere baktığınız zaman, sağlık sigortanızdan yararlanabilecek kişilerdir. Peki, bakmakla yükümlülük nedir, neleri kapsar ve kimleri kapsar? Bu yazımızda sizlere e-devlet üzerinden bakmakla yükümlü olduğu kişileri sorgulama ve bakmakla yükümlülük belgesi nasıl alınır, ayrıntılı bir şekilde açıklanacaktır.

Sosyal Güvenlik açısından bakmakla yükümlü kanunen sosyal güvencenizden yani sağlık sigortanızdan yararlanabilecek kişiler olarak tanımlanabilir. 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nda kimlerin bakmakla yükümlü kişi olabileceği hususuna değinilmiştir. Buna göre kanuna göre kişinin bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

– Eşiniz
– 18 yaş altı çocuklarınız
– %60 ve üzeri malul raporu olan çocuklar
– Anne ve babanız
– Lisede okuyan ve 20 yaşını geçmemiş çocuklar
– Üniversitede okuyan ve 25 yaşını geçmemiş çocuklar
– Evlatlık alınan çocuklar

SGK Kanununa göre sağlık güvencenizden yararlanabilecek olan bakmakla yükümlü bireyler yukarıda belirtilmiştir. Sık sorulan kardeşim sigortamdan yararlanır mı ya da torunlarım sigortadan yararlanır mı sorusunun cevabı da hayır olarak verilebilecektir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre memurların bakmakla yükümlü olduğu kişiler eşi, çocukları, anne ve babasıdır.

E-devlet sisteminden ya da başka bir online platform üzerinden bakmakla yükümlü olduğunuz kişileri sorgulayabileceğiniz bir uygulama şu an için bulunmamaktadır. SGK bakmakla yükümlü olduğu kişiler sorgulaması için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayabilirsiniz. SGK bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulaması yapmak ve tüm detaylar için sgk bakmakla yükümlü kişi sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sigortanızdan yararlanabilmesi için SGK bakmakla yükümlü olduğu kişiler Formu diğer adı ile Sağlık Yardımı Beyan ve Taahhüt formunu doldurmanız gerekmektedir. Bakmakla yükümlü olduğu kişiler belgesi kişinin sigortanızdan yararlandığını gösteren belgedir. Size en yakın SGK’ya uğrayarak alabileceğiniz gibi e devlet sisteminden de bu belgeyi alabilirsiniz.

Emekli maaşı üzerinden kişinin sağlık sigortasından yararlanan kişiler de önem arz etmektedir. Her bakmakla yükümlü olunan kişi için emekli aylık bağlama oranı %2 oranında arttırılır.

E-devlette bakmakla yükümlü olduğunuz kişilere ait listeleme yapamazsınız. Ancak GSS servisinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca Alo-170 hattını arayarak da sorgulama yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin sorgulanması ve belgelerinin alınması oldukça önemlidir. Yapmanız gereken tek şey, size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız veya e-devlet sistemini kullanmanızdır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş