Bakım Parası (Evde Bakım Yardımı) Alma Şartları Yeniden Belirlendi

Bakım Parası Alma Şartları ve Başvuru Süreci

Türkiye’de birçok engelli birey evlerinde bakıma muhtaçtır ve bu kişilerin ailelerinin sürekli bakım ihtiyaçlarına cevap vermek için çalışma hayatlarına ara vermeleri gerekebilir. Devlet bu durumda olan vatandaşlarına destek olmak için bakım parası adı altında bir yardım sağlamaktadır. Bu yardımın Şu an aylık bakım parası olarak 4.336,84 TL (4 bin 336 lira 84 kuruş) olarak ödendiğini biliyoruz. Bakım parası almak için bazı şartlar ve başvuru süreci uygulanır.

Bakım parası alma şartları Evde Bakım Yardımı Yönetmeliği ile yeniden belirlenmiştir ve belirginleştirilmiştir. Söz konusu Yönetmelikle özellikle bakım parası verilecek kişinin ekonomik durumunun tespitinde esas alınacak maddi kriterler ayrıntılı olarak belirlenmiştir. Yönetmelik hükümlerine göre bakım parası alma şartları şöyledir:

– Bakıma ihtiyacı olan engelli bireyin bakımını sağlayan 18 yaşını doldurmuş akrabası veya vasisine bakım parası verilecek.
– Akraba kapsamına ise; üveyler dahil olmak üzere engelli bireyin eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, torun çocukları, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, kardeş torunları, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her biri giriyor.

Hangi engellilere bakıma muhtaç olduğu devlet tarafından kabul edilenler bakım parası almaya hak kazanır. Engellilik sınıflandırmasına göre tam bağıml

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş