Bağkur Tescil Affı Nedir? & Düzenleme Çıkacak mı?

Bağkur Tescil Affı Nedir?

Bağımsız çalışanlar, esnaflar ve şirket ortakları gibi birçok kişi bağımsız çalıştıkları dönemde oda, vergi ya da şirket ortaklıkları nedeniyle Bağkur kapsamına alınmamıştır. 01 Ekim 2008 tarihinden önce eski kanun hükümleri gereği, oda, şirket ve ya vergi kaydı olan kişiler talep etmeleri halinde kayıtları Bağkur tescil kaydı olarak açılıyordu. 01 Ekim 2008 tarihinden öncesine ait kaydı olsa dahi Bağkur tescil kaydı açılmayan kişilerin beklentisi ise Bağkur tescil affı uygulamasıdır.

Bağkur tescil affı için düzenlemeler yapılması halinde geriye dönük Bağkur tescil hakkından yararlanan binlerce kişi emeklilik hakkına kavuşacaktır.

Bağkur Tescil Affı Kimleri Kapsıyor?

Bağkur tescil affı, 01 Ekim 2008 tarihinden önce oda, vergi ya da şirket ortaklığı kaydı olan ve bu kayıtlara göre Bağkur açtıramayanları kapsamaktadır. Yasal düzenleme çıkması halinde söz konusu kişilere geriye dönük tescil hakkı tanınacaktır. Ancak, 04.10.2000 tarihine kadar başvurusu olmayanların kayıtları başvurularına göre en fazla 04.10.2000 tarihinden sonra başlatılabilecektir.

Yeni torba yasada Bağ-Kur sicil affı düzenlemesi yer almamaktadır. Ancak, ilerleyen dönemlerde bağ-kur sicil affı düzenlemeleri çıkarılması beklenmektedir.

Bağkur tescil affı konusunda daha fazla bilgi için torba yasasındaki geriye dönük Bağkur tescili içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş