Bağkur Muafiyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Bağkur muafiyet belgesi, tarım bağkuru kapsamında olan ve prim ödeme gücü olmayan çiftçiler için önem arz eden bir belgedir. Bu belge, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olan ve tarım faaliyetlerinden gelir elde edenlerin, brüt asgari ücretin altında kalan aylık net gelirlerinden dolayı bağkur primi ödemekten muaf tutulmalarını sağlar.

4b çiftçi bağkuru muafiyet belgesi, çiftçilerin bağkur primi ödemekten kurtularak ÇKS kaydının devam etmesini sağlar. Ayrıca, tarımsal desteklerden de yararlanmaya devam ederler. Ziraat Odası’nın olduğu yerlerde ve il/ilçe tarım müdürlüklerine başvuru yapılarak bu belge alınabilir.

Bağkur muafiyet belgesi için başvuru yapmadan önce çiftçilerin tarım faaliyetlerinden gelirlerini hesaplamaları gerekir. Toplam gelirden toplam giderler düşüldükten sonra kalan net tutar brüt asgari ücretin altında ise muafiyet belgesi düzenlenir. Muafiyet belgesinin alındığı tarihten itibaren borçlar silinmese de artık prim borcu işlemez ve muafiyet tarihinden sonra geçen süre borçlanılamaz ya da hizmetten sayılamaz.

Bağkur muafiyet belgesi sorgulaması için özel bir uygulama bulunmamaktadır. Ancak e-devlet üzerinden bağkur terklerine bakarak muafiyetin geçerli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Sonuç olarak, bağkur muafiyet belgesi çiftçilerin prim ödeme yükümlülüğünden kurtulmalarını sağlayarak tarım faaliyetlerini sürdürmelerine olanak tanır. Çiftçilerin belgenin alınması için gerekli şartları yerine getirmeleri ve başvurularını zamanında yapmaları önemlidir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş