Bağkur İhya Yapılandırma 2023 & Ne Zaman Çıkacak?

Bağkur ihya yapılandırması, bağkur kapsamında prim borcu nedeniyle önceki kanunlara göre dondurulan günü olanların en çok beklediği düzenlemelerden biridir. Son Bağkur prim affı düzenlemesini de içeren 7440 Sayılı Yasa yayınlanmış ancak bu yasaya Bağkur’da ihya edilecek olan 01.05.2021 ve öncesi borçları dahil edilmemiştir. Bu yüzden Bağkur’da silinen günlerin geri alınması gerekmektedir. İhya yapılandırmasında borçlar her bir yılın donmuş primleri üzerinden yapılıyor ve borç çok daha düşük bir tutara denk geliyor.

Bağkurda ihya ne demek sorusu oldukça sık sorulduğu için öncelikle tanımı ile başlayalım. Bağkur ihya, dondurulan hizmet sürelerinin borçlanılarak prim gün sayısına eklenmesi anlamına gelmektedir. En son torba yasalar ile 2021/05 dönemi ve öncesinde prim borcu olanların borçları silinerek hizmetleri dondurulmuştur. İşte bu dondurulan hizmet sürelerinin borçlanılarak hizmetten saydırılması işlemine Bağkur ihya denilmektedir.

Bağkur ihyası normalde talepte bulunduğunuz tarihteki aylık Bağkur primleri üzerinden yapılmaktadır. Ancak torba yasa ile Bağkur ihya süreleri de af kapsamına alındığında ihya işlemi ilgili dönemin primleri üzerinden hesaplanmaktadır. İhya affı ile örneğin 2010’da dondurulan 6 aylık prim varsa bugünün priminden değil 2010 yılının priminden hesaplama yapılmaktadır. Yıllara göre Bağkur primleri sayfamızdan tüm yılların primlerine göz atabilirsiniz.

En son yayınlanan 7440 sayılı yasada Bağkur ihya affı düzenlemesi yer almamıştır. Türkiye Büyük Meclisi’nde devam eden torba yasa görüşmeleri de var ancak bunlara henüz düzenleme dahil edilmemiştir. Farklı muhalif partilerden ihya düzenlemesinin eklenmesi teklifleri de Meclise sunulmuş ancak güncel olarak henüz torba yasaya eklenmiş değil ve somut bir gelişme bulunmamaktadır.

Bağkur ihya borçlanması başvuruları elden ya da posta yolu ile bağlı olunan yani dosyanın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılmaktadır. E-devletten yapılamamaktadır. E-devlette toptan ödeme ihyası diye bir menü var, bu farklı bir menüdür. Bağkur ihya yapılandırması için şu anda atılmış bir adım ve düzenleme bulunmamaktadır. Eğer bu konuda bir gelişme olursa sayfamızdan takibini yapabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş