Bağkur Engelli Emeklilik Şartları & Yaş Şartı Yok

Bağkur engelli emeklilik, %40 ve üzeri engel durumu olanların yaş beklemeden emekli olabildiği bir emeklilik kapsamıdır. Eğer sizin de %40 ve üzeri engel raporunuz varsa, bağkurdan engelli emeklilik şartlarını sağlamanız durumunda, yaş beklemeden emekli olabilirsiniz. Bu içerikte, 4b engelli emeklilik şartları tablosu ve konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

4/b engelli emeklilik şartları engel oranına göre değişmektedir. Bağkurlu olmadan önce veya bağkur öncesi başka bir sigortanız varsa ve 10 yıllık sigortalılık süresi, 1800 gün ve en az %60 üzeri engel durumunuz varsa, malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Eğer engel oranınız %40-49 arasında ise, bağkur engelli emeklilik kapsamında emeklilik başvurusunu yapabilirsiniz.

Bağkurda engel oranına göre emeklilik için yaş şartı aranmamaktadır. Engel oranına göre istenen prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartları aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

– %60 ve üzerinde ise: 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3960 gün
– %50-59 arasında ise: 16 yıllık sigortalılık süresi ve 4320 gün
– %40-49 arasında ise: 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 gün

Bağkurda engelli emeklilik düzenlemesi, 5510 Sayılı Kanunun 28/5 bendi kapsamında yapılmıştır. Dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvururken 28/5 kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor. Başvuru formunu SGK’nın web sitesinden indirebilirsiniz. Formda “Çalışma gücü kaybımın tespit edilmesi” ve “5510 sayılı Kanun madde 28/5” kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor. Başvurunuzu posta yoluyla veya elden, bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderebilirsiniz. Prim borçlusu olsanız dahi başvuruda bulunabilirsiniz. Raporla ilgili süreç tamamlandıktan sonra dosya, Kurula gönderilerek kesin karar verilir. Onaylanması durumunda emeklilik başvurunuzu yaparak emekli olabilirsiniz.

Bağkur engelli emeklilik başvurusu ile ilgili en sık sorulan sorular şöyle:

– Bağkurlular engelli emekli olabilir mi?
Evet, en az %40 üzeri rapor varsa ve diğer şartlar sağlanırsa engelli emekli olabilirler.
– Bağkur priminde engelli indirimi var mı?
Hayır, engel durumundan dolayı indirim uygulanmaz.

Bağkur engelli emeklilik şartları konusunda detaylı bilgi almak için Bağkur malulen emeklilik şartları başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş