Asgari İşçilikte Esas Alınacak Yapı Birim Maliyet Bedeli Konusunda Değişiklik Yapıldı

Özel Bina İnşaatlarında Yapı Birim Maliyeti Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Özel bina inşaatlarında bir yıl veya daha uzun süren inşaatlar için yapı birim maliyeti hesaplaması yapılır. Başladığı yıl biten özel bina inşaatları için o yıla ait birim maliyet bedeli, bir yıldan daha uzun süren özel bina inşaatlarında ise bittiği yıldan önceki yıla ait birim maliyet bedeli esas alınır. SGK uygulamasına göre hesaplama yapılan bu bedeller, Bakanlık tarafından yılda sadece bir kez açıklanır.

Ancak 2022 yılında Bakanlık üç kez birim maliyet bedeli açıkladı. Bu durum, 2022 yılında başlayıp biten inşaatlarda hangi tarihte açıklanan maliyet bedelinin esas alınacağı konusunda tereddüt yarattı. SGK, bu soruna bir çözüm getirmek için bir Genel Yazı yayımladı.

2023 yılına geçilmesiyle birlikte, önceki yıllarda başlayıp 2023 yılında biten özel bina inşaatları için de hangi tarihli maliyet bedelinin esas alınacağı söylendi. Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin 111. maddesinde yapılan düzenleme ile başladığı yılda bitirilmiş olan inşaat maliyetinin hesaplanmasında inşaatın bittiği tarihte yürürlükte olan, başladığı yıldan sonraki yıllarda bitirilmiş inşaat maliyetinin hesabında ise inşaatın bitirildiği yıldan önceki yıla ait son birim maliyet bedeli esas alınacak.

Yapı birim maliyet bedellerine her yıl Yapı Birim Maliyet Bedelleri Cetveli sayfasından ulaşılabiliyor. Bu nedenle, yapı maliyetlerini hesaplarken güncel bir kaynaktan yararlanmak önemlidir.

Kaynak:
– Asgari İşçilik Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler
– Asgari İşçilik Uygulamalarında Yapılan Önemli Değişiklikler
– 2022 İnşaat Birim Maliyet Bedelleri Üçüncü Kez Artırıldı
– Asgari İşçilikte 2022 Yapı Birim Maliyetleri Nasıl Uygulanacak?
– Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş