Araç Muayene Cezası Nedir? Muayenesiz Araç Cezası Ne Kadar?

Araç Muayene Cezası Nedir?

Araç muayenesi, araç sahiplerinin zorunlu olarak yaptırması gereken işlemlerden biridir. Muayenesiz araç kullanımı, hem araç sahibinin can ve mal güvenliğini hem de diğer kişilerin can ve mal güvenliğini tehlikeye atar. Bu sebeple, araç muayenesi zamanında yaptırılmalıdır. Araç sahipleri için merak edilen pek çok sorunun cevabını bu yazıda bulabileceksiniz.

Hususi araç sahipleri, araçlarının muayenesini 2 yılda bir yaptırmalıdır. Ticari araç sahipleri ise araçlarının muayenesini her yıl düzenli olarak yaptırmalıdır. Yeni çıkan binek araçların ise ilk muayeneleri 3. yılın sonunda gerçekleştirilir. Zorunlu olan bu muayeneleri yapmayan araç sahiplerine ceza uygulanır. Bu durumda, hem kendi can ve mal güvenliğini hem de başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye atan kişilere araç muayene cezası verilir.

Muayenesiz Araç Cezası Ne Kadar?

Aracının muayenesini zamanında yaptırmayan araç sahipleri, iki farklı durumda cezaya maruz kalabilir. İlk durumda, muayenesiz araçla yapılan trafik kontrolü sonrası ceza uygulanır. 2022 yılı itibarıyla, aracının muayenesini geciktirdiği tespit edilen araç sahiplerine 427 TL idari para cezası kesilir ve sürücünün ehliyetine 10 ceza puanı işlenir. İkinci durumda ise, aracın muayenesi geciktirilmiş olmasına rağmen herhangi bir trafik kontrolünde ceza alınmamışsa, TÜVTÜRK gecikme bedeli olarak muayene ücretine ek olarak bir bedel talep eder.

Muayene Gecikme Süresi Nasıl Hesaplanır?

Aracın muayenesinin zamanında yapılmaması durumunda, araç muayene gecikme cezası hesaplanır. Bu ceza, her ay için muayene ücretinin %5’i kadardır. Örneğin, aracın muayene ettirilmesi gereken sürenin üzerinden 190 gün geçtiyse, ceza 7 aylık bir süreyi baz alarak hesaplanır.

Araç Muayenesi Nasıl Yaptırılır?

Araç muayenesi, trafikteki can ve mal güvenliği açısından son derece önemlidir. Araçların eksikliklerinin ve kusurlarının tespit edilmesi ve giderilmesi için bir denetim kuruluşuna ihtiyaç vardır. TÜVTÜRK, 194 sabit istasyonuyla hizmet veren bir kuruluştur ve araç muayenesi işlemlerini gerçekleştirmektedir. TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayenesi yaptırmak için öncelikle kurumun resmi sitesinden bilgilerin doldurulması ve randevu alınması gerekmektedir. Muayene işlemi sırasında herhangi bir problem tespit edilirse, araç sahibi bu problemleri gidermek için ek süre tanınır.

Araç Muayene Ücreti

Araç muayenesi için alınan ücretler, 2022 yılı itibarıyla yeniden değerleme oranında artırılmıştır. TÜVTÜRK’ün belirlediği araç muayene fiyatları;

  • Otobüs, kamyon, çekici ve tanker için 685,58 TL
  • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı için 507,40 TL
  • Traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet için 258,42 TL şeklinde düzenlenmiştir.

Araç Muayenesine Gidilmeden Yapılması Gerekenler

  • Araç üzerinde herhangi bir borç olup olmadığı kontrol edilmeli ve varsa borç ödenmelidir.
  • Araçtaki mekanik veya teknik eksiklikler giderilmelidir.
  • Araçta egzoz muayenesi yapılmadıysa, egzoz muayenesi yaptırılmalıdır.
  • Araçta bulunması gereken donanımlar (çeki halatı, ilk yardım çantası, yangın tüpü vb.) tamamlanmalıdır.

İçindekiler

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş