Araç Kasko Hesaplama İşlemi Nereden Yapılır?

Araç Kasko Hesaplama İşlemi Nereden Yapılır?

Ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir trafik akışına ve kurallara riayet eden bilinçli sürücülerin eğitimine önem verilmektedir. Hem maddi hasarın hem de manevi olarak can kayıplarının önlenmesi için trafik eğitimi şarttır. Hayatın birçok alanında olduğu gibi trafikte de birçok risk ile karşı karşıyayız. Türkiye’deki ölümlerin %42’si trafik kazaları neticesinde meydana geliyor ve bu kazalar sonucunda yüksek meblağlarda maddi hasar oluşuyor.

Meydana gelen kazalardaki bu ciddi maddi hasarlardan kurtulmak içinse kasko son derece önem arz ediyor. Toplumda, kaskonun lüks olduğu yönündeki algının aksine rakamlar net bir şekilde kaskonun bir ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor. Park halindeki araca çarpılması ya da trafikte meydana gelen kazalar düşünüldüğünde, “nasıl olsa benim başıma gelmez” fikrine kapılmak doğru bir yaklaşım değil.

Araç kaskosu yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktaları iyi tespit etmeniz halinde birçok açıdan avantaja sahip olabilirsiniz. Kaskoda ihtiyacınız olan teminatları doğru şekilde belirlemek kasko fiyatını doğrudan etkileyecektir. Dolayısıyla teminatlar konusunda iyi bilgi sahibi olunmalı ve hangi teminatın kaza ile karşılaştığınızda size ne getireceği iyi belirlenmelidir. Bunun yanında kasko şirketleri zaman zaman çok ciddi oranlarda indirimler yaparak müşterilerine avantajlı fiyatlar sunmaktadır. Bu indirimler takip edilerek aracınızın kaskosunu daha hesaplı ve daha uygun bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Kasko yaptırırken çeşitli kriterler fiyatta indirim sağlayacaktır. Bu indirimlere hangi durumlarda sahip olunduğunu bilmeniz kaskonuzu en uygun fiyatlara yaptırmanızı sağlayacaktır. Sürücü, çalışılan kurum, hasarsızlık, meslek gibi çeşitli kriterler kasko priminde ciddi indirimler yapılmasını ve kasko için daha az ücret ödemenizi sağlar.

Piyasada çok sayıda sigorta şirketi bulunuyor. Her biri müşterilerine farklı ürünler ve farklı teklifler sunuyor. Dolayısıyla her bir firmanın tekliflerinin iyice incelenmesi gerekiyor. Ayrıca bu firmaların size sunduğu sözleşmede yer alan bilgilerin de iyice okunması oldukça önemli. Burada yer alan taahhüt ve sözleşme sürelerinin aynı olduğundan emin olduktan sonra işlem yapmalısınız.

Kazalarda oluşabilecek maddi zararları en aza indirebilmek için kasko konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Araç kasko değer hesaplama ise kasko konusunda en önemli noktaların başında geliyor. Kasko ile alakalı hesaplamalar yapılırken her sigorta şirketinin kendine özgü yol ve yöntemleri bulunuyor. Hesaplamada yer alan değerlerin bazıları araca ait bilgiler (modeli, yılı vb.) iken bazıları da ruhsat sahibi ile alakalı bilgilerdir. Dolayısıyla her firma bu bilgileri farklı şekilde kullandığından kasko yaptırmadan önce iyi bir araştırma yapmanız yararınıza olacaktır.

Araçlar için kasko yapılırken, araç kasko değerlerinin haricinde poliçe primi de belirlenir. Genel olarak birçok yerde araca kasko değeri üzerinden sigorta ve kasko yapılması tavsiye edilir. Bu bilgilere Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği tarafından sunulan araç kasko listesi üzerinden kolay bir şekilde erişilebilir. Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği, web sitesi üzerinden düzenli olarak kamuoyuna açık bir şekilde ve ücretsiz olarak bu bilgileri yayınlar.

Hasarlı bir kaza neticesinde hem sigorta yaptıran hem de sigorta yapan tarafın herhangi bir problemle karşılaşmaması için, iki tarafın da dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar vardır

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş