Araç Haciz, Rehin ve Tedbir Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç Haciz, Rehin ve Tedbir Sorgulama İşlemi: Bilmeniz Gerekenler

İkinci el bir araç satın alırken, üzerinde herhangi bir haciz, rehin ya da tedbir kararının olup olmadığını bilmek oldukça önemlidir. İkinci el araç pazarında mağdur olmamak ve kötü niyetli satıcılardan uzak durmak için bu işlemi önceden yapmanız önemlidir.

İlgilendiğiniz aracın hacizli, tedbirli veya rehinli olup olmadığını öğrenmek için birkaç farklı yöntemden yararlanabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden ya da SMS ile sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca, emniyet müdürlüklerine ya da Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı birimlere başvurarak da araç rehin sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden araç haciz durumu sorgulama işlemi yapmak için öncelikle Turkiye.gov.tr adresine girerek e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Kendi adınıza kayıtlı olan araçlar hakkında sorgulama yapabilirsiniz. Satın almayı düşündüğünüz aracın sahibiyle iletişime geçerek e-devlet hesabından sorgulama sonucunu size göstermesini talep edebilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra motorlu taşıtlar hakkında haciz kararı olup olmadığını sorgulamak için “araçlara uygulanan elektronik haciz sorgulama” sayfasına gitmeniz gerekmektedir. Bu sayfada aracınız hakkında bir haciz kararı varsa belirtilecektir, yoksa herhangi bir haciz kararı olmadığına dair bir yazı göreceksiniz. Bu işlem için [e-devlet üzerinden araç haciz sorgulama işlemi yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.](https://www.turkiye.gov.tr/gib-motorlu-tasitlar-haciz-sorgulama)

SMS ile araç tedbir sorgulama işlemi de yapabilirsiniz. Bunun için DETAY yazarak bir boşluk bırakın ve aracın plaka kodunu tüm harf ve sayılar bitişik olacak şekilde yazdıktan sonra 5664’e kısa mesaj göndermeniz gerekmektedir. Bu işlem 7 Türk Lirası ile ücretlendirilmektedir. Size gelecek olan SMS’te, aracın modeli, markası, son sahiplik süresi, kasko sahipliği durumu ve trafiğe çıkma tarihi gibi detaylar yer alacaktır. Bu detaylara bakarak aracınızın üzerinde herhangi bir yaptırım olup olmadığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Araç rehin sorgulama işlemi için ise emniyet müdürlüklerine veya trafik şubelerine başvurabilirsiniz. Ancak araç sahibi olmadan bilgi paylaşımı yapılmayabileceğinden dolayı, aracın sahibiyle beraber şubeye gitmeniz daha doğru olacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığına bağlı birimlere giderek de araçlar üzerindeki haciz sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Araç tescil tarihi sorgulama işlemi için ise e-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan “adıma tescilli araç sorgulama” sayfasına giriş yapabilirsiniz. Bu sayfada üzerinize kayıtlı kaç tane araç olduğu ve bu araçların tescil tarihleri gibi bilgileri görebilirsiniz.

Araç haciz, rehin ve tedbir sorgulama işlemi yapmak, ikinci el araç alımlarında önemli bir adımdır. Bu işlemi doğru bir şekilde yaparak, mağdur olmamak için önlem alabilir ve güvenli bir şekilde araç sahibi olabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş