Aile Destek Paketi Nedir? Başvuru Şartları Nelerdir? Kimlere Verilecek?

Makalede Neler Var

Bu makalede Aile Destek Paketi ile ilgili bilmeniz gereken tüm detayları bulabilirsiniz. Başvuru süreci, kimlerin başvurabileceği, başvuru şartları, ödeme miktarları ve sorgulama işlemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aile Destek Paketi Nedir?

Aile Destek Paketi, ihtiyaç sahibi olan aynı hane içerisinde yaşayan ailelere yönelik 1 yıl süreyle yapılan yardımdır. Hane içinde yaşayanların kişi başına düşen gelir miktarına göre 4 farklı gelir aralığı hesaplanarak yapılan yardıma denir.

Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile destek paketi başvurusu yapacak olan ihtiyaç sahibi ailelerin öncelikle ihtiyaç sahibi olduğu kanıtlanmalıdır. İhtiyaç sahibi aileler başvurularını yapacakları 2 farklı yöntem buluyor.

E-Devlet Aile Destek Paketi Başvurusu

Aile Destek Paketi başvurusu 2 farklı yöntem ile yapılmaktadır. İlk olarak E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu adresinden gerçekleştirilebilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başvurusu

İkinci başvuru yöntemi de, ikamet edilen adrese bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilir. Başvurular sadece bu iki kanaldan yapılmaktadır. Başka başvuru yöntemi bulunmamaktadır.

Aile Destek Paketi Kimler Alabilir?

Aile destek paketi, hane içerisinde ikamet eden kişilerin sosyoekonomik durumu ve gelirlerinin seviyesinin belirlenmesi amacıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilen başvurular 3294 sayılı Kanun çerçevesinde bulunduğu tespit edilenler, Aile Destek Paketi Programı’ndan yararlanabilir.

Aile Destek Paketi Şartları Nelerdir?

Aile Destek Paketi başvurusu yapmadan önce mutlaka başvuru için gerekli şartlara uygun olduğunuzdan emin olun. Başvuru yapacakların bazı durumları kapsaması gerekiyor.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak
 • Mavi kart sahibi olmamak
 • Türkiye sınırları içinde ikamet etmek
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Hane içinde memur, kamu personeli, noter veya muhtar çalışmıyor olmamak
 • Yurtdışında çalışmıyor olmak
 • Yurtdışında borcu bulunmamak ya da özel sandık kapsamında olmamak
 • Cezaevinde olmamak
 • Öğrenci yurdunda konaklayan öğrenci olmamak
 • Yetiştirme yurdunda ya da bakım kurumunda olmamak
 • Asker er/erbaş olmamak

Aile Destek Paketi Sorgulama

Aile Destek Paketi başvurusu yapıldıktan sonra sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sorgulama işleminizi başvuru yapıldıktan 1 hafta sonrasında yaparsanız sonucunu görebilirsiniz.

E-Devlet Aile Destek Paketi Sorgulama

Aile Destek Paketi sorgulama işleminizi E-Devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama adresinden gerçekleştirilebilirsiniz.

Aile Destek Paketi Ne Kadar?

Aile Destek Paketi başvurusu yapan ve kabul edilen aileler en son olarak 850-1250 TL arasında ödeme almaktadır. 12 ay boyunca aylık düzenli olarak ödemeler alınacaktır.

Aile Destek Paketi Başvuru Formu

Aile Destek Paketi Programı hane içerisinde bulunan bireylere yönelik yapılan yardım türüdür ve aylık olarak düzenli bir şekilde 12 ay boyunca yapılmaktadır. Ancak hane içerisinde sadece bir kişinin başvuru yapması ve şartlara uygun olması gerekiyor.

E-Devlet Aile Destek Paketi Başvuru Formu

İçindekiler

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş