7440 SGK Yapılandırma Başvurusu E devlet

7440 SGK Yapılandırma Başvurusu E-Devlet

7440 Sayılı yasa kapsamında işverenlerin 2022 Aralık ayı ve öncesi son ödeme tarihi geçen prim ve idari para cezaları borçlarını e-Devlet üzerinden yapılandırması mümkün olacak. İşverenler sadece SGK prim, idari para cezası, damga vergisi ve işsizlik primi borçları için online başvurularını SGK işveren sistemi üzerinden yapabilecekken, Bağkur, Ek5 tarım sigortası, yersiz aylık ve gelir borçları gibi diğer borçlar için başvurularınızı e-Devlet’ten yapmanız mümkün.

SGK 7440 Yapılandırma başvuru formunu indiremediyseniz başvuru sayfalarımızdan borç türünüze uygun olanını indirerek elden veya posta yolu ile SGK’ya verebilirsiniz. Ancak e-Devlet üzerinden yapılandırma başvurusu yapmanın daha hızlı ve kolay bir yöntem olduğunu söylemek gerekir.

E-Devlet’ten SGK 7440 Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden SGK 7440 yapılandırma başvurusu yapmak oldukça basittir. Başvuru yapmadan önce sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Öncelikle e-Devlet’te Sosyal Güvenlik Kurumu-7440 Sayılı Kanun Kapsamında SGK Borçlarının Yapılandırılması menüsüne giriş yapın.

2. Daha önce yapmış olduğunuz bir başvuru varsa “BAŞVURULARIM” bölümünde bu başvurunuzu görüntüleyebilir, onaylandıysa yapılandırma ödeme planını alabilirsiniz.

3. Yeni başvuru için “YENİ BAŞVURU” seçeneğini tıklayın.

4. Borç türü seçimini yaparak devam edin.

5. Peşin ödeme yapacaksanız “PEŞİN” ödeme seçeneğini seçin.

6. Taksitli ödemek isterseniz taksit seçeneklerinden size uygun olanı seçin. İlk taksit ödemesi 30.06.2023 tarihinde başlıyor ve sonrasında taksit ödemeleri 2 ayda bir yapılıyor.

7. Devam ederek ekran talimatlarını takip edip başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Eğer Bağkur borcu için başvuru yapıyorsanız, bu ekrandan sadece 01.05.2021-31.12.2022 tarihleri arasındaki borçlarınız için yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. 7440 sayılı yasa Bağkur’da dondurulan hizmet sürelerini kapsamadığı için ihya yapılandırma başvurusu yapamazsınız.

Önemli uyarı: E-Devlet SGK 7440 yapılandırma başvuru ekranı 23.03.2023 tarihi itibariyle henüz açılmamıştır. Ekran açıldığında yukarıdaki talimatları takip ederek başvurunuzu yapabilirsiniz. Farklı bir durum olması halinde içeriğimiz güncellenecektir.

7440 SGK yapılandırma başvurusu için e-Devlet’i tercih etmek, başvuru ve işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmek için en iyi seçenektir. Yukarıdaki adımları takip ederek başvurunuzu yapabilir ve borçlarınızı yapılandırarak, ödeme koşullarınıza uygun bir ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş