7000 Prim Günü ile Kıdem Tazminatı 2023

7000 Prim Günü ile Kıdem Tazminatı, işten kendi isteği ile ayrılacak olanların alabileceği bir tazminat yolu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıdem tazminatı alabilmek için normal şartlarda işveren tarafından çıkış verilmesi ve en az 1 yıl çalışılmış olması gerekmektedir. Ancak emeklilik nedeni ile işten ayrılanlar istisna kapsamında yer almaktadır.

7000 prim gününü tamamlayan sigortalılar kıdem tazminatı hakkından yararlanabilme şartlarına sahiptir. Bu şartlara göre, 09.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında prim ödemesi yapılan tarihlerde 7000 gün prim ödemesi olan kadın ve erkek sigortalıların sigortalılık süresi şartı aranmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacakları yazı ile işyerlerine bildirimde bulunarak tazminatlı olarak işten ayrılabileceği belirtilmektedir.

Kıdem tazminatına esas yazı alabilmek için, işyerinde en az 1 yıl çalışmış olmanız, ilk defa prim ödenen tarihin 09.09.1999-30.04.2008 tarihleri arasında olması, son 2520 güne ait hizmetin 1260 günden fazlasının SSK olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan sigortalılar, dilekçe ile bağlı oldukları SGK’ya başvurarak kıdem tazminatına esas yazı alabilirler.

Tazminat hesaplaması, işten çıkış tarihinden önceki son 30 günlük brüt kazanç üzerinden yapılmaktadır. Çalışılan her bir sene için son 30 günlük brüt kazanç tutarında tazminat ödenmektedir. Kıdem tazminatı hesaplama sayfamıza girerek hesaplama yapabilirsiniz. Son brüt kazancınızı ve toplam hizmet sürenizi yorum kısmında belirterek de hesaplama işlemi yapabiliriz.

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı alabilmek için ilk defa prim ödenen tarihe göre emeklilikte gereken yaş şartı dışındaki sigortalılık süresi ve prim günü şartlarının sağlanması gerekmektedir. Ne zaman emekli olurum sayfamızı inceleyerek bu şartları öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak, 7000 prim günü ile kıdem tazminatı hakkından yararlanabilmek için öncelikle ilgili şartları sağlamak gerekmektedir. Bu şartlar doğrultusunda SGK’dan alınacak kıdem tazminatına esas yazı ile işten ayrılabilirsiniz. Tazminat hesaplaması ise son 30 günlük brüt kazanç üzerinden yapılabilir. Kıdem tazminatı alabilmek için emeklilik nedeniyle de işten ayrılınabilir.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi