2023/Nisan Enflasyonu Açıklandı! Memur ve Emekli Temmuz Zammı Ne Kadar Olacak?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı 2023 Nisan ayı enflasyon verilerine göre tüketici enflasyonu aylık %2,39 ve yıllık olarak yüzde 43,68 olarak gerçekleşti. Bu veriler ile birlikte ilk 4 aylık enflasyona göre memur, memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklisinin Temmuz ayı zammı da belirlendi. İlk 4 aylık enflasyona göre Temmuz ayındaki güncel zam oranları memur ve memur emeklileri için %14,48, SSK ve Bağkur emeklileri için ise %14,48 oranında gerçekleşti.

Memurlar ve memur emeklilerinin toplu sözleşme zammı %8 olarak belirtilmişti ancak gerçekleşen ilk 4 aylık enflasyon oranı sözleşme oranını aşarak %14,48 oldu. Bu nedenle memur ve memur emeklilerine yılın ilk 4 aylık enflasyonuna göre verilecek en düşük zam oranı %14,48 olarak belirlendi. Mayıs ve Haziran aylarındaki enflasyon verilerine göre toplam beklenti ise %18 civarında.

SSK ve Bağkur emeklileri için ilk 4 aylık enflasyon verilerine göre Temmuz ayı zam oranı da %14,48 olarak belirlendi ancak kök maaşı sabit kalan ancak hazine desteği ile maaşı 7500,00 TL olanlar kök maaş üzerinden bu zammı alacak ve birçok kişi bu zamdan yararlanamayacak.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada hem memurlara, memur emeklilerine hem de SSK ve Bağkur emeklilerine Temmuz ayında refah payı verileceği duyurulmuştu. Bu zammın nasıl uygulanacağı hakkında bilgi veren “Emekli refah payı” başlıklı yazıya göre refah payı ilk 6 aylık zamma ilave olarak verilecek zam olarak tanımlanıyor. Örneğin ilk 6 ay %18 olarak gerçekleştiyse Hükümet, %2 de ben veriyorum diyerek toplam %20 zam verebilir. Uygulama bu şekilde yapılacak.

Bu güncellemeler ışığında memur, memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklileri Temmuz ayı zammı oranlarını göz önünde bulundurarak maaşlarını hesaplayabilirler.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş