1 Gün Rapor Parası Kesilir mi 2023

1 Gün Rapor Parası Kesilir mi?

Genellikle çalışanlar, geçici iş göremezlik raporu aldıklarında maaşlarından kesinti yapılıp yapılmayacağı konusunda endişe duyarlar. Sigortalılar belirli prim gün sayısı ve sigortalılık şartlarını sağladıklarında alacakları geçici iş göremezlik ödemeleri, raporlu oldukları sürelerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. Ancak, bir günlük rapor alan çalışanlar için işveren, kanuni olarak maaştan kesinti yapabilir. Bu içerikte, 1 günlük geçici iş göremezlik/istirahat raporlarında ödemenin yapılıp yapılmayacağı, ne kadar olabileceği hakkında bilgi verilecektir.

1 Günlük Rapor Maaştan Kesilir mi?

Kanuni olarak, işverenler bir günlük rapor için maaştan kesinti yapabilir. Hastalık sebebiyle alınan geçici iş göremezlik raporları üçüncü günden itibaren rapor parası ile ödenmektedir. Dolayısıyla, 1 veya 2 günlük geçici iş göremezlik raporları için SGK ödeme yapmaz. Bu nedenle işveren kesinti yapabilir. Ancak, iş kazası sonucu alınan raporlar için, Sosyal Güvenlik Kurumu işverenin ödeme yapmadığı 1 veya 2 günlük rapor için ödeme yapabilmektedir.

1 Günlük Rapor Parasını Kim Öder?

1 günlük raporlarda işveren maaştan kesinti yapabilir. SGK, hastalık sebebiyle alınan raporlar için ödemeleri üçüncü günden itibaren yapar. Bu nedenle, 1 veya 2 günlük raporlarda ne işveren ne de SGK tarafından ödeme yapılmaz. Ancak, iş kazası sonucu alınan raporlar için, SGK işverenin ödeme yapmadığı 1 veya 2 günlük rapor için ödeme yapabilmektedir.

1 Günlük Rapor Parası Ne Kadar?

Hastalık sebebiyle olan 1 veya 2 günlük raporlarda ödeme yapılmamaktadır. İş kazası sonucu alınan raporlar için, geçici iş göremezlik aldığınız tarihten önceki son bir yıl içerisindeki toplam kazancınız toplam gün sayısına bölünür. Ayakta istirahat edildiyse 2/3’ü, yatarak istirahat edildiyse 1/2’si günlük iş göremezlik ödemesi olarak ödenir. Güncel günlük rapor ücretleri için Rapor parası hesaplama sayfamıza göz atabilirsiniz.

1 Günlük Rapor Kesintisi Ne Kadar?

İşverenler, 1 günlük rapor için 1 günlük net maaş tutarında kesinti yapabilirler.

1 Günlük Rapor İşveren Tarafından Kesilir mi?

İşverenler, 1 günlük raporlarda da maaştan kesinti yapabilirler.

Sonuç olarak, geçici iş göremezlik raporu alan çalışanların ücretlerine yapılacak kesinti ve rapor parası ödemeleri ile ilgili dikkatli olmaları gerekmektedir. İşverenlerin kanuni hakları dahilinde 1 günlük rapor için maaştan kesinti yapabileceklerini unutmamalıyız. Ancak, iş kazası sonucu alınan raporlar için SGK ödeme yapabildiğini de hatırlatmakta fayda vardır.

Yorum yapın

tokat haber - tokatgazetesi
meritking madridbet kingroyal giriş kingroyal meritking giriş